Cenay Toprakkaya

Kırşehir’den sağlık turizmi hamlesi

Kırşehir’den sağlık turizmi hamlesi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Şeyh Edebali’nin doğup büyüdüğü, Osmanlı’nın temelini oluşturan Ahilik teşkilatının piri Ahi Evran-ı Veli’nin yaşadığı Kırşehir, 800 yıl önce eserlerini Türkçe yazmasıyla bilinen Aşık Paşa, Cacabey Gökbilim Medresesi’ni bünyesinde barındırması, Mevlana’nın talebesi olan ve vakıf hizmetlerinin Anadolu’ya yayılmasına katkı sağlayan Şeyh Süleyman Türkmani’nin memleketi olması nedeniyle “tohum şehir” olarak ön plana çıkıyor.

Merkez ve ilçelerinde yer altından çıkarıldığı haliyle hiçbir müdahalede bulunulmadan otellere ve kaplıcalara verilen jeotermal suyu ile de şifa kaynağı olan Kırşehir’de sağlık turizmine yönelik jeotermal yatırımlar hız kazanıyor. Şehir merkezindeki oteller ve ilçelerdeki kaplıca kürleri, yurt dışından ve çevre illerden gelen ziyaretçilere hizmet veriyor. Kentin tarihi, kültürel ve jeotermal kaynaklarından yararlanmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

ŞİFALI JEOTERMAL SULARI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Termal Turizm Kentleri Projesi kapsamında olan kentin tarihi, kültürel özelikleri ve şifalı jeotermal sularıyla ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandığını belirtti. Kırşehir’in jeotermal konusunda önemli kaynaklara ve geçmişe sahip olduğunu anlatan Bahçeci, yaklaşık 800 yıl önce Ahi Evran-ı Veli’nin yaptırdığı bir hamam ile bu imkandan halkı faydalandırdığı bilgisinin kitaplarda yer aldığını vurguladı.

YENİ YATIRIMLARA AÇIK

Şehir merkezinde jeotermal kaynağa sahip ender kentlerden birisinin Kırşehir olduğuna işaret eden Başkan Bahçeci, şunları ifade etti: “Suyumuzun şifa özelliği son derece yüksek. Buranın suyu 42 derece civarında çıktığı için, soğutmadan direkt kullanıcıya veriliyor. Bu büyük bir avantaj. Bazı yerlerde su çok sıcak çıktığı için soğutarak veriyorlar. O yüzden Kırşehir’in suyu son derece şifalı. Termal ile ilgili yeni yatırımlar da söz konusu. Belediye olarak yatırım için ayırdığımız alanlar var. Yeni yatırım görüşmeleri var, zamanla onlar da hızlanacak. Termal konusunda yatırım yapmak isteyenleri Kırşehir’e davet ediyoruz. Termal kaynağın çıktığı ilk bölgede bir şelale ve kaplıca suyunun aktığı kanallar yapıyoruz. İnsanlarımız burada çıplak ayakla gezebilecekler.

KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİYLE DE DİKKAT ÇEKİYOR

Kırşehir’e gelenler, şifalı jeotermal suyumuzun yanı sıra kültürel özelliklerimizi de görebiliyor. Ahi Evran, Şeyh Süleyman Türkmani, Aşık Paşa, Cacabey Medresesi, Kentpark’ıyla görülmesi ve gezilmesi gereken bir şehiriz. Son derece önemli tarihi mekanlarımız var. Buraya gelenler konaklama, jeotermalden şifa bulma ve Türk-İslam tarihinde büyük öneme sahip bşehrimizi tanıma fırsatı elde ediyor.”

100 BİN YERLİ VE YABANCI KONUK BEKLENİYOR

Öte yandan, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre şehirdeki 4 ve 5 yıldızlı otellerde geçen yıl konaklayan yerli ziyaretçilerin sayısı 82 bini aştı. Yabancıların sayısı ise 5 bine yaklaştı. Bu yılın ilk 6 ayında konaklayan yerli kişi sayısı 37 bin, yabancı sayısı bin 484 oldu. Turizmin en yoğun olduğu Temmuz ve Ağustos aylarının da bulunduğu ikinci altı ayda, yerli ve yabancı konukların sayısının 100 bini bulması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor