Haber Merkezi

Kırkpınar Er Meydanı yenilenecek

Kırkpınar Er Meydanı yenilenecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Kırkpınar Er Meydanı yenilenecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada Kırkpınar Er Meydanı’nın 25 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsisinin, Kültür Varlıkları Edirne Bölge Koruma Kurulu tarafından onayladığını belirtti.

Kırkpınar Er Meydanı ve çevresinin geleneksel güreşin tarihine yakışır şekilde yenileneceğini ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

Kırkpınar Er Meydanı

KIRKPINAR ALANI, ŞANINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE YENİLENECEK

“Bu alan, doğal ve tarihi bir sit alanı olduğu için aldığımız kararın, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onaylanması gerekiyordu. Yaklaşık bir buçuk yıldır gündeme alınmamıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Edirne’ye geldi. Birlikte bu alanı inceledik. Ardından da Kültür Varlıkları Edirne Bölge Koruma Kurulu’ndan müjdeli bir haber geldi. Kültür Varlıkları Edirne Bölge Koruma Kurulu, Kırkpınar Alanı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsisini onayladı. Uygulama projesini kurula vereceğiz. Edirne Belediyesi’nden bir kuruş bile çıkmadan Kırkpınar Alanı, şanına yakışır bir şekilde yenilenecek.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su