Haber Merkezi

Katar yolcularına müjde!

Katar yolcularına müjde!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

 

Doha limanına bu sezon 32 tur gemisi bekleyen Katar, yolcuların ülkeye girişini kolaylaştıracağını duyurdu.

Yaklaşlan tur sezonunda ülkenin limanlarında çok sayıda tur yolcusu beklenirken, Katar Turizm Otoritesi (QTA), Katar İçişleri Bakanlığı ve Katar Limanlar Yönetim Şirketi Mwani Katar, işbirliği içerisinde yolcuların daha kolay bir şekilde ülkeye girebilmeleri ve rahat bir tatil deneyimi amacıyla bir dizi önlem aldıklarını açıkladı.

Her üç kurumun yetkilileri, gelişmiş teknolojilerin yanı sıra tur operatörleri ve güvenlik yetkilileri arasındaki yakın işbirliği sayesinde gemi yolcularının karaya ayak basma işlemlerinin birkaç dakika içerisinde tamamlanacağını ve böylelikle yolcuların vardıkları kıyıda zaman kaybetmeden keyifli bir şekilde vakit geçirmeye başlayabileceklerini belirtti.

Transit Vize Uygulaması Başlayacak

Yeni uygulama prosedürününe göre, yolcuların pasaport bilgilerini de içerecek olan bir yolcu ve mürettebat listesi gemilerin Katar’a varışından 48 saat önce göçmenlik bürosu yetkilileri ile paylaşılacak. Bu sayede yetkililere, henüz gemiler limana girmeden yolcuların giriş işlemlerini tamamlayabilecekleri bir zaman tanınmış olacak.

Buna ek olarak, QTA ve Katar İçişleri Bakanlığı, ziyaretlerinin doğası gereği ülkede kısa süreli olarak bulunacak tur yolcularının girişlerini daha da kolaylaştırmak amacıyla transit vize uygulamasından faydalanabilecekleri bilgisini de doğruladı.

Gemilerde Yolcu Ağırlama Kapasitesi Artırılacak

QTA Turizmi Geliştirmeden Sorumlu Başkanı Hassan Al İbrahim, bu yeni prosedür  sayesinde gemi yolcusu sayısında önemli artışlar beklediklerini belirtti. Bugüne kadar bin adetten az yolcu taşıyan gemileri karşılamış olan Katar limanları, başlamak üzere olan sezonda 1.500 ‘den fazla yolcu kapasiteli büyük gemilerin de gelişine tanık olacak. Katar’ı ziyaret etmesi beklenen ilk “mega gemi” MSC Fantasia’nın 3900 yolcusu ve 1500 mürettebatı ile Aralık ayında gelmesi bekleniyor.

Al İbrahim, “Tur gemisi turizmini, Katar’a gelecek olan ziyaretçi sayısını artırma stratejimizin en önemli parçalarından biri olarak görüyoruz. Bu nedenle gemi yolculukları ile ilgili tüm süreçleri düzene sokarak kolaylaştırmaya ve sektörün daha fazla sayıda yolcuyu ağırlama kapasitesini artırmaya önem vermekteyiz” şeklinde yorum yaptı ve ekledi: “Araştırmalar gösteriyor ki, turistler tur gemisi ile ziyaret ederek kısa bir süre tadını aldıkları tatil mekanlarına daha sonra uzun süreli bir ziyaret planlama eğiliminde olabiliyor. Bu da bize turizmin bu önemli alt sektörüne önümüzdeki iki yıl boyunca daha fazla odaklanma motivasyonu sağlıyor.”

“Turistik gemi yolcuları Katar’da ortalama 8 saat zaman geçiriyor, bu sebeple yolcuların bu süre içindeki formalitelerini en aza indirmek gerekir.” diyen Al İbrahim, “Ulusumuzun güvenliğinden ödün vermeden, tur yolcularının keyifli bir ziyaret deneyimleyebilmesi konusunda inisiyatif   alarak desteğini esirgemeyen Katar İç İşleri Bakanlığı’na teşekkürü bir boç biliriz.” şeklinde konuştu.

VFS Global İle Anlaşma Sağlandı

Vatandaşlık, Sınırlar ve Yabancılar Genel Müdürlüğü Genel Müdürü, Tuğgeneral Abdullah Salim Al-Ali, “İçişleri Bakanlığı, ziyaretçilerin ve bölge sakinlerinin güvenliğini her zaman azami dikkatle koruyacak bir şekilde devlet hizmetlerini kolaylaştırmak için çaba göstermektedir. Tur yolcularının yenilenen ülkeye giriş prosedürü, ziyaretçilerimizin Katar deneyimini bir üst seviyeye taşıyacak ve bu sayede gemilerin limana girişinden 48 saat önce elimize geçecek olan yolcu listesini işlemek  için daha fazla zamanımız olacak.” dedi.

Duyuru, QTA ve İçişleri Bakanlığı’nın ülkeye ziyaretçi sayısının artırılması amacıyla turistlerin girişini kolaylaştırma çabalarının hızlandırması kapsamında yapıldı. Katar resmi yetkilileri geçtiğimiz günlerde hızlı ve şeffaf bir turist vizesi başvuru süreci sağlamak amacıyla VFS Global ile bir anlaşmaya  imza atmıştı.

Bu tur sezonunda Katar’a gelmesi beklenen 50.000 yolcuyu taşıyacak 32 gemi, Nisan 2017’ye  kadar Katar’a ulaşmış olacak. Sezonun ilk gemisinin Katar’ın başkentinin kalbi Doha Limanı’na 18 Ekim 2016’da gelmesi bekleniyor.

QTA, gemi yolcularının sıcak bir şekilde karşılanmasını sağlamak ve konaklamaları sırasında otantik bir Katar deneyimi yaşamaları için yönetim şirketleri ve tur rehberleri ile çalışmaya devam ediyor. Rehberlerin ise büyük tur gruplarını yönetebilmek ve Katar hakkında etkin iletişim konusunda yoğun eğitimler aldığı bilgisi paylaşılıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su