Haber Merkezi

Karadağ Kanyonu turizme kazandırılacak

Karadağ Kanyonu turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Karadağ Kanyonu’nun turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu; İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve beraberindekilerle Turnasuyu Irmağı üzerindeki kanyonda incelemelerde bulundu.

Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada Ordu’ya son yıllarda gelen yerli ve yabancı turist sayısının arttığına dikkat çekerek; “Turistler farklı yerleri görmek ve gezmek istiyor. Biz de bu düşünceden yola çıkarak, kentteki farklı yerleri turizme kazandırma çabasındayız. Ordu’nun turizm potansiyeli son derece yüksek” dedi.

Karadağ Kanyonu

KEŞFEDİLMEMİŞ YERLER TURİZME AÇILACAK

Turistlerin doğal güzellikleri yerinde görmek ve huzuru bulmak için Ordu’ya geldiğini söyledi, keşfedilmemiş turistik yerlerin gerekli bakımlarının yapılıp turizme açılması için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Zafer Mahallesi sınırları içindeki Karadağ Kanyonu da turizm açısından son derece önemli bir yer. Kanyonun turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Ordu merkezden buraya kadar yürüyerek gelmek mümkün. Ya da belli bir yere kadar arabayla gelip, tamamen ormanın içerisinde, ırmağın çağlayan seslerini duyarak yürüyüş yapmak mümkün.

BİR DOĞA HARİKASI

Turnasuyu Irmağı, çok güzel ve temiz bir suya sahip. Granit kayaların zamanla oyulmasıyla yer yer büyük çukurluklar mevcut. Buraların derinlikleri ise 3 ila 5 metre arasında değişiyor. Buralarda hem balık tutmak, hem de yüzmek mümkün. Irmak boyunca piknik de yapılabilir. Güvenli bir yerdir. Burası aynı zamanda yürüyüş güzergahı olarak da kullanılabilir. Son zamanlarda yayla ve doğa turizmi revaçta. Kayaların üzerinde bile, kıraç ve kurak olmasına rağmen değişik türde çiçekler var. Bunlar başka yerlerde bulunmayan bitki türleri. Bunun yanı sıra kuşlar, kelebekler ve birçok hayvana rastlamak mümkün. Bunların hepsi sadece buraya mahsus. Burası bir doğa harikası. Çok güzel bir ırmak var ve çok güzel akıyor.

SPORUN HER ÇEŞİDİ İÇİN UYGUN

Turnasuyu Vadisi boyunca birçok su değirmeni bulunuyor. Bu su değirmenleri halen çalışabilir durumda. Ayrıca bu güzellikleri görmek ve buralarda fotoğraflar çekmek, ırmağın serin sularında yüzmek, piknik yapmak, yürüyüş yapmak, hatta ırmak kenarında yukarıya doğru yükselen, zamanla ırmağın akışıyla oyulmuş ve uçurum haline gelmiş bu kayalıklarda dağ tırmanışları yapmak da mümkün. Sporun her çeşidine burada imkan var. Bütün vatandaşlarımızı ve doğaseverleri buraları keşfetmeye davet ediyoruz. Muhtar arkadaşımız ile bütün mahalleli ve köylüler, güler yüzleriyle, tatlı dilleriyle misafirlerimizi burada ağırlamaya hazır.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su