Kadir Toprakkaya

Kaçkarlar’da festival zamanı!

Kaçkarlar’da festival zamanı!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Şehirden uzaklaşıp bir kaç günlüğüne Kaçkarlara kaçmaya ne dersiniz? Karadeniz’in yemyeşil doğasında üç gün süren ‘Voonka Kaçkar Fest’ başlıyor. Çadırınızı alıp gideceğiniz festivalde doğa yürüyüşleri, mini konserler, rafting, zipline, horon ve yoga var.

kackarlar-da-festival-zamani

Rehberler eşliğinde Kaçkarların heybetli dağlarında, yaylalarında yürüyüşe çıkacağınız festival 2-5 Ağustos’ta yapılacak. Fırtına Vadisi’nin tam kalbindeki kamp alanında şelaleler, heybetli manzaralar, yaylalar, yaşlı ormanlar ve rengârenk çiçeklerle dolu coğrafyada doğayla kucaklaşacaksınız.

Ultra maratoncu Alper Dalkılıç, “Kaçlar Fest’e bir kez gittikten sonra muhteşem coğrafya ve Kaçkarların müdavimi oldum. Kalbim ve aklım orada kaldı. Festivali kaçıran bin pişman olur” diyor.

Şelale havuzunda yüzmek

Çamlıhemşin’deki Çinçiva Köyü’nden başlayan festivalin ilk gününde Çadır kurulumunun ardından Tar Deresi Bulut Şelalesi yürüyüşüne çıkılacak. Dar vadiden başlayıp bir saatlik  bir yolculuğun ardından Kaçkarların en yüksekten dökülen şelalesine ulaşılıyor. Arzu ederseniz şelalelin yıllarca dökülerek oluşturduğu doğal havuzda yüzebilirsiniz. Tertemiz suların ve yemyeşil ormanların kalbinde başımızı göğe kaldırıp bu güzel alanın tadını çıkartıyoruz.

Bulutların üzerinde

Organizasyonun ikinci gününde Türkiye’nin tartışmasız en güzel yaylası olan Pokut’a da gidilecek. İlk durak kadim patikalarla harmanlanan Sal Yaylası’ndan yürüyüşe başlanıyor. Palovit Vadisi’ne tepelerden kuşlar kadar özgürce bakıp, Pokut Yaylası’nın muhteşem görselini, taş ve ahşap karışımı geleneksel mimari evleri ve yılların yaşanmışlığını göreceksiniz.

Pokut’a kısa bir ara verip ormanların içinden manzarasıyla bizi büyüleyecek Eğnetap’ın düzüne yürüyoruz. Ayder Vadisi’ni ve Kaçkarları seyredilecek. Dönüşte isteyenler Fırtına’nın serin sularında rafting yapmaya istemeyenleri de kamp alanına götürecekler. Akşam ise yemeğin ardından ateşin başında horon var.

Buzul göllerine doğru

Festivalin son gününde ise bulutların üzerinden akan şelaleler ve ladin ormanlarının içinden, Ayder yaylasının doruklarına gidiliyor. Avusor Yaylası’nın evleri küçük ve taştan, kemerli Kaçkarların hemen dibinde kurulmuş bu yayla bölgede bulunan tek Laz yaylası. Vadinin ender yaylalarından olan Kemerli Kaçkarı ve buzul gölleriyle tanınmış Avusor Yaylası’na bir buçuk saat sonra ulaşılacak. Avusor’dan buzul gölüne doğru tırmanışa geçilerek hedefe ulaşılıyor. Cesareti olanların derelerin ana kaynağı olan buzul gölünde yüzmesiyle etkinlikler son buluyor.

Katılım ücreti 450 TL ve başvurularınızı ‘www.kackarfest.com’dan yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor