Haber Merkezi

Kaçkarlar’a teleferik projesi

Kaçkarlar’a teleferik projesi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, bölgedeki turizm faaliyetini daha aktif hale getirmek için Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda Türkiye’nin en büyük teleferik tesisinin projesini tamamladıklarını söyledi.

Vali Bektaş, Kaçkarlar’da 3 ile 4 bin rakım arasında bir sıra dağ dizisi olduğunu, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne çok büyük değer kattığını belirtti. Trabzon, Rize ve Artvin sıra dağlarını bünyesinde bulundurduğunu vurgulayan Bektaş, kalkınma hamlesinde öncelikleri arasında Kaçkarlar’ın olduğunu ifade etti.

Kaçkarlar

DÖRT ZİRVEYE DÖRT İSTASYON İLE ULAŞILACAK

Bektaş, Kaçkar Dağları’nın çok büyük bir turizm potansiyelini bünyesinde barındırması nedeniyle çalışmalara hız verdiklerine dikkat çekerek; “Bölgedeki turizm potansiyelini aktif hale getirmek için Kavrun bölgesinde Türkiye’nin en büyük kayak tesisini projelendirdik. Yakında yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkmayı düşünüyoruz. Bize verilen sözler ve her şey doğru gidiyor. Teleferik projesinde zirvelerden birisi göller bölgesi olacak. Dört zirveye dört istasyon ile ulaşmış olacağız. Esas amacıyla kayak tesisi olarak düşündüğümüz projenin, bu bölgenin turizmini 12 ay boyunca aktif kılacağını düşünüyoruz” dedi.

TURİZM PAZARLANMALI VE SATILABİLMELİ

Havaalanının turizmin gelişmesi için anahtar kavramlardan biri olduğunu da savunan Erdoğan Bektaş; “Rize-Artvin Havaalanı’nın ihaleye çıkmasıyla birlikte iş rayına girdi. Havaalanı yapılacak yer ile Ayder Yaylası’nda yapılacak teleferik alt istasyon arası 45 kilometre. Kayak tesisi yapılacak bölgeye yaklaşık 600 bin turist geliyor. Doğrusu turizm için 600 bin rakamı, bu toprakların hak ettiği bir rakam olmasa da fena bir rakam değil. Önemli olan gelen rakamdan ziyade bu rakam buraya nasıl yansıyor? Rakamlardan ziyade verilen hizmetin kalitesi ve niteliği önemli. Gelen insanların bölge insanına fayda bırakması gerekiyor. Kayak, teleferik, havaalanı, hepsi bir arada olmalı. Turizm birikimi ve kültürünüz olmalı. Turizmi pazarlamalı ve satabilmelisiniz” diye konuştu.

YEŞİL YOL ÇALIŞMALARI

Bütün çabalarının insanların doğal güzelliklere ulaşmasını sağlamak olduğunu belirten Rize Valisi Erdoğan Bektaş; “Yeşil yol bu bağlamda yapılmış bir proje. Samsun’dan başlayıp, Artvin’e kadar 2.500-2.800 metreye ulaşan dağlardan devam eden, yaylaları birbirine bağlamayı amaçlayan büyük bir proje. Proje, Kavrun ve Samistal Yaylası’nda kalmıştı. Başladık ve devam ettiriyoruz. Bağlantı olarak çok fazla eksiğimiz kalmadı. Standartların yükseltilmesi için epey daha işimiz var. Bağlantıyı önümüzdeki ilkbaharda tamamlayıp, Arhavi Artvin’e ulaştırmış olacağız” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su