Kadir Toprakkaya

Joshua Bell, 16 Aralık’ta Zorlu Center’da

Joshua Bell, 16 Aralık’ta Zorlu Center’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın en iyi keman virtüözlerinden Joshua Bell, 16 Aralık 2014 tarihinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde hayranları ile buluşacak.

Zorlu Center kompleksinin içinde yer alan Performans Sanatları Merkezi’nin, Londra West End’den sonra Avrupa’da dünyaca ünlü müzikallerin yeni adresi olacağı iddia ediliyordu. Merkez, Joshua Bell’i getirerek bu iddiasını kanıtlayacak gibi görünüyor.

3 BİN KİŞİ KAPASİTELİ İKİ SALONU VAR…

Sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı sanat merkezi olarak tasarlanan Perfomans Sanatları Merkezi’nin biri 2.262 kişi kapasiteli, diğeri 738 kişi kapasiteli olmak üzere iki salonu var.

JOSHUA BELL HAKKINDA…

Washington Post gazetesince yapılan sosyal bir deney için metro istasyonunda keman çalmayı kabul eden ve bu performansı ile normalde klasik müzik dinlemeyen kişilerce de “Metrodaki Kemancı” olarak tanınan Joshua Bell’in bu performansının gerçek öyküsü ise şöyle:

Soğuk bir Ocak sabahı bir adam, Washington DC’de bir metro istasyonunda kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip gider. Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder.

Kemancı, ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır. Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak hızla geçer, gider. Birkaç dakika sonra bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar, ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder. En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur.

Annesinin çekiştirmelerine rağmen çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar. Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek para verir. Kemancı, çaldığı süre içinde 32 dolar toplar.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor