Haber Merkezi

İran’dan 2 milyon turist bekleniyor

İran’dan 2 milyon turist bekleniyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçen yıl charter uçuşlarda sorunlar yaşanmasına rağmen 1 milyon 665 bin İranlı turisti ağırlayan Türkiye, bu yıl 2 milyona ulaşmayı hedefliyor. Türkiye Otelciler Birliği’nden (TÜROB) yapılan açıklamaya göre birlik, Tahran Uluslararası Turizm Fuarı (TITE) sonrası ve Nevruz dönemi için İran’dan gelen talebi göz önüne alarak, “TÜROB TITE Tahran Turizm Fuarı” başlıklı bir sonuç raporu hazırladı.

Raporda, geçen yıl charter uçuşlarda sorunlar yaşanmasına rağmen 1 milyon 665 bin İranlı turisti ağırlayan Türkiye’nin, bu yıl 2 milyona ulaşmayı hedeflediği bildirildi. “İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerde gerginlik olmaması durumunda bu hedef pek uzak görünmüyor” denilen raporda, hatta kan kaybeden diğer büyük pazarlar ve Nevruz Bayramı öncesinde gelen talepler göz önüne alındığında İran’ın bu yıl en büyük turizm pazarı olabileceği kaydedildi.

Iran

TURİZMDE ARTIŞ YAŞANAN NADİR PAZARLARDAN BİRİ

Bu yılın ilk ayında İran’dan gelen turist sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak 101 bin kişi olduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: “İran, turizmde artış yaşanan nadir pazarlar arasında yer aldı. Bu, yıl sonu için olumlu bir işaret. Türkiye, yurt dışına çıkışlarda İranlılar için Dubai ve Malezya’dan sonra en çok tercih edilen üçüncü ülke konumunda. İranlıların Türkiye’yi tercih nedenleri arasında alışveriş ile deniz-kum-güneş tatili geliyor. İranlıların tercih ettiği diğer önemli destinasyonlar ise Ermenistan ve Amerika oarak dikkat çekiyor. Amerika seyahatlerinde Türkiye, İranlılar için önemli bir transit noktası durumunda. Alışveriş amaçlı gelenlerin tercihi çoğunlukla İstanbul olurken, tatil amaçlı gelenler ise daha önce ağırlıklı olarak Antalya’yı tercih ederken, son dönemde Bodrum ve Marmaris’e de ilgi artmaya başladı.

DOĞRUDAN UÇUŞLAR TURİZM İLİŞKİLERİNE KATKI SAĞLIYOR

Kültürel, coğrafi ve tarihi yakınlık sebebiyle İran, Türkiye için öne çıkan turizm pazarlarından biri haline geldi. Özellikle idari bakımdan birtakım kısıtlamalar altındaki ülke için Türkiye, demokratik Müslüman bir ülke olması sebebiyle, turizm ürünlerinin çeşitliliği ile İran için önemli bir destinasyon olarak öne çıkıyor.  THY başta olmak üzere havayolu şirketlerimizin Tahran’ın yanı sıra İsfahan, Tebriz, Şiraz, Meşhed, Ahvaz ve Kirmanşah’a doğrudan uçuşlarının olması, Türkiye ile İran arasındaki turizm ilişkilerine katkı sağlıyor.

DÖVİZ KURLARI TURİZME CİDDİ ETKİ EDİYOR

İran riyalinin değer kaybettiği 2011-2012 döneminde yurt dışına çıkan İranlı turist sayısı yüzde 37 azaldı. Riyalin istikrarlı bir seyir izlediği 2014 yılında ise, yurt dışına çıkan İranlı turist sayısı artmıştı. Bu iki örnek, turizmin döviz kurlarına ne kadar bağımlı olduğunu gösteriyor. İran, Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı 2015 Seyahat ve Turizm Sektöründe Rekabet Gücü Endeksi’nde Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri (MENA) içinde 12’nci, 141 ülke içinde ise 97. sırada bulunuyor. Aynı raporda İran’ın güvenlik endeksinin, Türkiye’nin güvenlik endeksinden daha yüksek olduğu dikkat çekiyor.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su