Kadir Toprakkaya

İngiliz turizm pazarı, sarıdan yeşil ışığa geçiyor!

İngiliz turizm pazarı, sarıdan yeşil ışığa geçiyor!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarında geri dönüş sinyalleri güçlendi. Rusya’daki hızlanmanın ardından yine en büyük pazarlarımızdan biri olan İngiltere’de, 2018’e yönelik Türkiye rezervasyonları yüzde 79 arttı. Bu hızlı artış genel olarak düşük fiyat kaynaklı olsa da, turizmde geleceğe dönük umutların artmasını sağladı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), global turizm sektörünün barometresi olarak kabul edilen Londra WTM Turizm Fuarı sonrası İngiliz turizm pazarındaki mevcut durumu ve beklentileri içeren bir araştırma raporu hazırladı. TÜROB raporunda, GFK Ascent verilerine göre sonbahar dönemi itibariyle İngiltere’de, Türkiye’ye 2018 yılı yaz rezervasyonlarının bir önceki yıla göre yüzde 79 oranında arış göstererek 145 bin kişi olarak kaydedildiği belirtildi. 2016’nın aynı döneminde yaklaşık 82 bin kişi erken rezervasyon yaptırmıştı. Ancak, İngiliz turistlerin 2018 rezervasyonlarında Türkiye’deki tüm bölgeler artış gösterirken, tek düşüş gösteren destinasyonun yüzde 33 gerileme ile İstanbul olması dikkat çekti.

BREXIT, TURİZMDE TÜRKİYE’YE OLUMLU YANSIR

TÜROB araştırmasında, İngiltere’den ülkemize gelecek turist sayısı bakımından duraklamanın sona ereceği, 2018’den itibaren turist sayısında artışa geçileceği tahmin edildiği ifade edildi. Özellikle Brexit sürecinin ardından Pound/Euro paritesine bağlı olarak AB ülkelerinde tatil masraflarının yükselmesinin beklendiği vurgulanan raporda; “Brexit sürecinde pound’un Euro karşısında değer kaybetmesi, tatil tercihlerini AB dışı ülkelere yönlendirebilir. İngilizler, AB ülkelerine girişte pasaport kuyruklarında kalabilir” denildi. İngiltere’de 2017 için en popüler tatil destinasyonlarının sırasıyla İtalya, ABD, Yunanistan ve Küba olduğu ifade edilen raporda, Türkiye’nin de en fazla ziyaret edilmesi planlanan ülkeler arasında yer aldığı vurgulandı.

Ingiltere

TİMUR BAYINDIR: ‘FİYAT DÜŞÜR’ TALEPLERİNİ DİNLEMEYİN

İngiliz pazarıyla ilgili bir değerlendirme yapan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, İngiliz turistlerin önceliğinin güvenlik olduğunu belirterek; “Ancak siyasi olayları fırsat görerek Antalya, Muğla gibi kitle turizme yönelik destinasyonlardan fiyat kırılması/indirilmesi talebinde bulunan birtakım tur operatörlerine maalesef bazı işletmeler olumlu cevap veriyor. İçinde bulunduğumuz durum ve risklerin fiyat ile bir bağlantısı bulunmadığından, bu tür taleplere rağbet edilmemesi gerekir” dedi.

SAHTE HASTALIK VE ZEHİRLENMELERE KANMAYIN

Bayındır, işletmelere ‘sahte hastalık ve kaza’ uyarısında da bulundu. İngilizlerin tatilde sahte hastalık ve zehirlenme davalarının turizm endüstrisini olumsuz etkileyecek düzeye ulaştığına dikkat çeken Timur Bayındır, İngiliz pazarına yönelik faaliyeti bulunan otellerin bu konuda dikkatli olmaları ve gerekirse hukuki açıdan yardım almalarının önem taşıdığını aktararak, şu bilgileri verdi: “Son yıllarda İngiliz tatilcilerin, tatillerinden döndükten sonra ‘hastalandım, zehirlendim’ gibi iddialarla tur operatörlerine, dolaylı olarak konaklama yaptıkları otellere ödedikleri ücretin onlarca katı miktarda tazminat davaları açmaları gündeme gelmeye başladı. İngiltere’de bazı hukuk firmaları, tatile çıkan kişilere oteli nasıl şikâyet edecekleri konusunda yol gösteriyor. Bu firmaların, sadece dava kazanılırsa avukat ücretinin doğacağını belirterek İngiliz tatilcileri dava açmaları konusunda ikna ettikleri, birçok İngiliz turistin de başlarından bir kaza geçsin veya geçmesin söz konusu hukuk firmalarına yetki vererek, tur operatörü ve otelleri dava ettikleri anlaşılıyor.

HASTALIK DOLANDIRICILIKLARINI DURDURUN!

Turizm tesisleri, çok ciddi tutarlarda tazminat ödemeleri ile karşı karşıya kalıyor. ‘Hastalık Dolandırıcılıklarını Durdurun’ başlıklı kampanya ile İngiliz Tur Operatörleri Birliği öncülüğünde İngiliz hükümetine adım atması yönünde çağrıda bulunulurken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı da bu tür asılsız iddialarda bulunanların hem İngiltere’de hem de tatil yaptıkları destinasyonlarda yasal yaptırımlarla karşı karşıya gelebileceği yönünde uyarılar yayımladı.”

turizm sektörü

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor