Cenay Toprakkaya

İdil Biret, Rusya’da konser verecek

İdil Biret, Rusya’da konser verecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Rus besteci Sergey Rahmaninov’un Rusya’nın Tambov kentine bağlı İvanovka köyündeki müze evinde konser verecek.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Amine Aygistova, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel ilişkilere katkı sağlamak ve genç yetenekleri teşvik etmek amacıyla İstanbul’da 2011 yılında “1. Sergey Rahmaninov Piyano Yarışması” gerçekleştirildiğini belirtti. Yarışmanın sanat direktörlüğünü yapan Aygistova, yarışmada dereceye giren 4 konservatuvar öğrencisinin Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda müzik eğitimi aldığını ifade etti. Bu yarışmada jüri üyesi olarak görev yapan Devlet Sanatçısı İdil Biret’in, Sergey Rahmaninov’a olan sevgisini onun müze evinde konser vererek taçlandırmak istediğini söylediğini aktaran Amine Aygistova, şunları kaydetti:

idil biret

RAHMANİNOV’UN TÜM SOLO ESERLERİNİ VE KONÇERTOLARINI KAYDETTİ

“Ünlü Türk piyanistimiz İdil Biret’in uzun süredir düşündüğü bu konser, 15 Temmuz’da Rahmaninov’un İvanovka Köyü’ndeki müze evinde gerçekleşecek. Konser, Rus müzikseverlere açık olacak. Biret’in, Rahmaninov’un tüm solo piyano eserlerini ve konçertolarını Naxos firması için 10 CD üzerinde kaydetmiş olması, bu büyük sanatçıya olan saygı ve sevgisini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.”

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE SEÇKİN DAVETLİ GRUBUNA KONSER VERECEK

İdil Biret’in, 15 Temmuz’daki konser öncesi Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 12 Temmuz’da Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde seçkin davetli grubuna da konser vereceğini belirten Aygistova, bu konserlerle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da iyi bir noktaya taşınacağına inandığını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor