Haber Merkezi

İç turizme sömestr dopingi

İç turizme sömestr dopingi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye genelinde 18 milyon öğrencinin tatile çıktığı 26 Ocak-6 Şubat tarihlerini içeren sömestr dönemi, başta kayak merkezleri olmak üzere iç turizmi önemli ölçüde hareketlendirdi.

Antalya’daki Saklıkent, Isparta’daki Davraz kayak merkezlerindeki otellerde doluluk oranları yüzde 100’e ulaşırken; sahil kesimlerde açık oteller, özellikle öğrencilere yönelik kamp faaliyetleriyle hareketlendi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, sömestr döneminde Antalya’ya okul organizasyonlarıyla bir miktar turist geldiğini söyledi. Duran; “Bazı okullar hem motivasyon, hem de ders programı gibi kamp organizasyonları düzenledi. Bu organizasyonların olduğu oteller, yüzde 70-80 doluluk yakalayabildi. Kış otelleri ve kayak merkezlerinde doluluk oranları yüzde 100’leri buldu, fakat Antalya merkezde böyle bir doluluk olmadı” dedi.

sömestr

DAVRAZ’A 70 BİN ZİYARETÇİ

Toros Dağları’nın zirvesinde kurulu 2 bin 635 rakımlı Davraz Kayak Merkezi, kayak sezonun en yoğun dönemini geçirdi. Sömestr tatilinde otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı merkeze, kayak ve snowboard yapanlarla günübirlikçiler yoğun ilgi gösterdi. Sömestr dönemi boyunca kar kalınlığının oteller bölgesinde 1,5, üst bölgelerde 3 metreyi bulunduğu merkezi yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerine Türkiye’nin en büyük dördüncü gölü olan Eğirdir Gölü manzarasında kayak yapma ve karın keyfini çıkarma imkanını sunan merkez, kayakseverlere 4 mekanik tesisle çıktıkları zirvede kayak yapma seçeneği de sunuyor. Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Tetik, sömestr döneminde merkezin kurulduğu günden bu yana en yoğun dönemini geçirdiğini söyledi. Kar kalınlığının ve kalitesinin de beklentilerinin üzerinde gerçekleşerek kendilerini mutlu ettiğini anlatan Tetik, merkezdeki 13 kayak pistinin ziyaretçilere faklı seçenekler arasından tercih yapma imkanı sağladığını vurguladı.

BODRUM’DA YÜZDE 15 TURİST ARTIŞI

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, sömestr tatilinde ilçede yüzde 15 turist artışının yaşandığını vurguladı. Artışın kış döneminde açık olan işletmeleri memnun ettiğini kaydeden Özyurt; “Kış sezonunda Bodrum’da açık olan otellerimizin doluluk oranlarında sömestr bir miktar etkili oldu. Sömestrde özellikle Anadolu’dan gelen misafirlerimizin Bodrum’a gelmeleriyle birlikte ortalama yüzde 15 artış olmuştur. Bu da işletmelerimize kış döneminde destek vermiştir” şeklinde konuştu.

DİREKT UÇUŞLARIN ARTMASI GEREKİYOR

Kış aylarında ilçede çoğu otelin tadilat işlerinin gerçekleştirildiğini anlatan Halil Özyurt, havalimanında dış hatlar terminalinin de kış döneminde kapalı olduğunu dile getirdi. Türk Hava Yolları’nın (THY) Bodrum gibi turizm bölgelerine yurt içi ve yurt dışından direkt uçak seferlerini artırması gerektiğine işaret eden BODER Başkanı Halil Özyurt, şöyle devam etti: “Yurt dışından tatile gelecek kendi vatandaşlarımız bile gelmekte zorlanıyor. Çünkü İstanbul üzerinden gelmeleri gerekiyor. Bu da turist için hem zaman kaybı oluyor, hem de ekonomik bakımdan zorluk oluyor. Özellikle Londra, Brüksel, Amsterdam gibi kentlerden Bodrum’a direkt uçuşların yapılması gerekiyor.”

RUSYA VE UKRAYNA OYUNA DAHİL OLUYOR

Kemer Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül de, sömestr tatilinde Kemer bölgesinde geçen yıla göre iç pazarda az da olsa bir artış olduğunu söyledi. Gül, sömestr tatilinde Kemer’de açık olan otellerin misafirlerini ağırladığını belirerek; “Bu yıl turizm sezonunun iç pazarda geçen yılın üzerine çıkacağını söyleyebiliriz. Türkiye ile Ukrayna’nın attığı adımlarla bu pazarda ciddi bir artış bekliyoruz. Geçen sene Ukrayna’dan 550 bine yakın misafir gelmişti. Olumlu gelişmelerden sonra bu rakamın yüzde 30 kadar üzerine çıkılacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su