Cenay Toprakkaya

Huzur ve sakinliğin adresi Göynük

Huzur ve sakinliğin adresi Göynük
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sakinliğin ve huzurun diyarı Göynük, “Cittaslow” felsefesiyle dünyaya açılmak için harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Cittaslow Birliği’ne üyeliği resmileşen Göynük, turizmde uluslararası kriterlerle dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

“Sakin Şehir” unvanını almasıyla ülke gündeminde de çok dikkat çeken ve ziyaretçi trafiği artan Göynük’te turizm işletmeleri de yeni döneme hazırlanıyor. Şehrin turizm işletmecileri ile bir araya gelerek, Cittaslow Göynük’ün yeni dönemdeki hedeflerini paylaşan Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı Kemal Kazan; “Sakin Şehrimizi dünya markası yapmak için tüm işletmelerimize önemli görevler düşüyor. Cittaslow unvanı, turizmde çekim merkezi olmamıza çok büyük katkı sağlayacak. Doğru adımlarla ilerlemeli, ‘Bir Osmanlı Kenti’ ve ‘Akşemseddin Diyarı’ tanımlamalarını taşıyan kentimizi Türkiye’de ve dünyada en iyi şekilde yansıtmalıyız” dedi.

DÜNYA TURİZM MARKASI OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Göynük Esnaflar Odası Başkan Vekili Günay Can’ın da katıldığı toplantıda, kentte turizm alanında faaliyet gösteren işletme sahiplerine “Cittaslow-Sakin Şehir” olmanın kriterlerini anlatan Kazan, Göynük’te yeni bir dönem başladığına dikkat çekti. Başkan Kemal Kazan, kentin Uluslararası Cittaslow Birliği’ne dahil olmasının ardından turizmde beklenen hareketliliğin başladığını kaydederek; “Cittaslow unvanıyla birlikte turizm alanında başlattığımız atılımı ve planlamalarımızı, bu yeni kent felsefesinin gerekliliklerine uygun hale getireceğiz. ‘Sakin Şehir’ kabul edilmemizi sağlayan değerlerimizi ve sahip olduğumuz zenginlikleri sürdürebilir kılmalıyız. İşletmelerimizin bir kısmının yenilenmesi ve işletmecilerimizin Cittaslow ruhunu benimsemesi için belediyemiz, halkımız, çalışanlarımız ve işletmelerimizle ortak hareket ediyoruz. Hedefimiz, Göynük’ü tüm değerleriyle bir dünya turizm markası yapmak. Bu yolda bilinçli ve doğru adımlar atabilmek için sağlam bir çalışma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

TURİZME İVME KAZANDIRACAK

Geçtiğimiz aylarda belediyenin öncülüğünde turizm sektöründeki insan kaynağı altyapısını güçlendirmek için eğitimler düzenlediklerini hatırlatan Kazan, turizm işletmecilerinin atacağı doğru adımların kente sağlayacağı katkının yüksek olacağını vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu: “Hassas ve bilinçli yatırımlar ve projelerle Cittaslow unvanını hakkıyla aldık. Bu unvan geleceğimiz önemli bir dönüm noktası. Göynük’te son yıllarda gerçekleşen değişim ve dönüşümde halkımızın desteğinin payı çok büyük. Turizm, şehrimizin en önemli kazanımlarından biri oldu. Her gün yeni bir işletmecimiz, yeni bir girişimcimiz kentimizin turizm potansiyeline katkı sağlıyor. Cittaslow ilan edilmemizle birlikte Türkiye’de bir rüzgar estirdik. Ziyaretçi sayımızda, kentimize düzenlenen turların sayısında da artış gözlüyoruz. Bu daha da büyüyerek devam edecek. Çünkü bu amaçla iyi bir tanıtım stratejisiyle çalışıyoruz.

BAHARIN EN GÜZEL SAKİN ROTASI OLACAK

Kentimizi ziyaret edenlerin doğamıza, kültürel, tarihi, manevi ve geleneksel değerlerimize hayran kalarak buradan mutlu ayrılmaları, ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizin göstergesi. Baharın gelmesi ile birlikte daha çok ziyaretçi ağırlayacağımıza inanıyorum. Göynük; gölleriyle, yaylalarıyla baharın da en güzel, en özel ve en sakin yaşanacağı destinasyonlardan. Doğa ve tarihle iç içe bir tur, yerli ve yabancı ziyaretçilerimize yeni bir nefes ve huzur durağı olacak. Göynük’te baharı karşılamaya herkesi davet edeceğiz. Hepimizin bu sürece iyi hazırlanması gerekiyor.”

Göynük

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su