Haber Merkezi

Hırvatistan’da 3. Helal Ürünler Fuarı

Hırvatistan’da 3. Helal Ürünler Fuarı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Singapur ve Hindistan’ın ardından bu yıl üçüncüsü Hırvatistan’da düzenlenen Dünya Helal Günü – Helal Ürünler Fuarı başladı. İslam’ın Hırvatistan’da resmen kabul edilişinin 100. yılı dolayısıyla bu ülkede düzenlenen fuara, Türkiye de “ortak ülke” olarak katılıyor.

Adriyatik Denizi kıyısındaki Opatija kasabasında bulunan Marino Cvetkovic Spor Salonu’nda düzenlenen 3. Helal Ürünler Fuarı’nın açılışına Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, Hırvatistan Müftüsü Aziz Hasanovic, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Raşid bin Ahmed bin Fahad ve diğer konuklar katıldı. Cumhurbaşkanı Kitarovic, “Selamün aleyküm” diyerek başladığı konuşmada helal ürün ve hizmetler pazarının her geçen gün geliştiğine işaret ederek, bu pazardaki potansiyellerin de çok büyük olduğunu kaydetti.

hirvatistanda-helal-urunler-fuari-3

BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜ İLE TÜM AVRUPA’YA ÖRNEK

Hırvatistan’ın helal ürün ve hizmet pazarında 100’e yakın firmasının bulunduğunu aktaran Kitarovic; helal sertifikası bulunan otel, restoran ve diğer firmaların Hırvatistan’ı en önemli hedef ülkelerden biri haline getirdiğini ifade etti. Hırvatistan İslam Birliği’nin ülkedeki firmaların İslam ülkeleri pazarlarına açılmasına yardımcı olmaya devam edeceğine inandığını vurgulayan Grabar Kitarovic, bu konuda kendisinin de destek olmayı sürdüreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Kitarovic; Hristiyan nüfusun çoğunluk, Müslüman nüfusun azınlık olduğu Hırvatistan’daki bir arada yaşama kültürünün tüm Avrupa’ya örnek olabileceğine işaret ederek, birbirlerini tanımayan değil tanıyan, anlamayan değil anlayan insanların işbirliği kurabileceğini sözlerine ekledi.

hirvatistanda-helal-urunler-fuari-2

TÜM TÜKETİCİLER İÇİN BİR GÜVEN UNSURU

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin de etkinliğe Türkiye’nin “ortak ülke” olarak katıldığını anımsatarak, helal olgusunun sadece İslam fıkhının bir konusu olmadığını, aynı zamanda uluslararası ticarete yön veren başlıca kavramlar arasında yer aldığını kaydetti. İslam fıkhına göre “izin verilen, uygun bulunan ve yasaklanmayan” anlamına gelen helal kavramının aynı zamanda ürünlerde sağlık, hijyen ve kalite özelliklerinin teminatı olduğunu vurgulayan Metin; “Bu bakımdan helal kavramı sadece Müslümanlar için değil, tüm tüketiciler için bir güven unsurudur” dedi.

hirvatistanda-helal-urunler-fuari-1

HELAL GIDA ÜRÜNLERİNİN TİCARET HACMİ 1.4 TRİLYON DOLAR

Fatih Metin, helal sertifikasına sahip ürün ve hizmetlerin değerinin her geçen gün arttığına işaret ederek; “Bu çerçevede helal belgelendirmesine tabi gıda ürünlerinin ticaret hacmi 1,4 trilyon dolara ulaşmıştır. Dünya helal piyasasının boyutu ise 3,6 trilyon dolara ulaşmıştır” ifadelerini kullandı. Etkinliğe katılan ülkelerin temsilcilerini SMIIC’e üye olmaya ve işbirliğine davet eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin; “İnanıyoruz ki helal alanında SMIIC suretiyle oluşturacağımız ortak dil ve sistem, Müslümanlar arasındaki ekonomik ve ticari gelişmenin de itici gücü olacaktır” ifadelerini kullandı.

hirvatistanda-helal-urunler-fuari-4

ORTAK ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’nin “ortak ülke” olarak katıldığı fuara ayrıca Malezya, Endonezya, İran, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Avustralya, ABD, Singapur, Azerbaycan, Rusya, Belçika, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’dan üst düzey heyetler ve firmalar katılıyor. 4 Kasım’da sona erecek organizasyon kapsamında,”Helal Ürünler Pazarı-Yeni Küresel Eğilimler”, “Helal Pazarındaki Zorluklar”, “Helal Turizm” ve “İslam Bankacılığı” konularında paneller de düzenlenecek.

hirvatistanda-helal-urunler-fuari-5

Helal Ürünler Fuarı

hirvatistanda-helal-urunler-fuari-8

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su