TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Körfez’in 1400 yıllık kalesi turizme hizmet edecek

Yazar Kadir Toprakkaya

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yer alan ve Doğu Roma İmparatorluğu döneminde 640’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Hereke Kalesi, turizme hizmet edecek. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de bahsedilen ve İzmit Körfezi’ni gören manzarasıyla turistleri ağırlaması planlanan kaledeki restorasyon çalışmaları tamamlandı. İzmit Körfezi’ni gören tepe noktadaki bölgede yer alan, yaklaşık 1400 yıllık tarihi Hereke Kalesi, her mevsim yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacağı günleri bekliyor.

D-100 Karayolu ile Anadolu Otoyolu’ndan ulaşılabilen ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kale, hem tarihi dokusu hem de İzmit Körfezi manzarasıyla misafirlerin ilgisini çekecek. Bölgenin tanıtımına da katkı sunacak kaleye gelen ziyaretçi sayısıyla, ilçedeki tarihi Hereke Halısı’na olan ilginin artmasına katkı sağlanması da amaçlanıyor.

Hereke Kalesi
“HEREKE’NİN TARİHİ DEĞERLERİNİ SU YÜZÜNE ÇIKARMAK GEREKİYOR”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Hereke’nin Körfez ilçesi için çok önemli bir bölge olduğuna işaret ederek, bu önemini tarihi zenginliğinden aldığını kaydetti. Hereke’nin özellikle halısıyla önemli bir marka olduğunu belirten Söğüt, şöyle konuştu: “Hereke Halısı’nı ticaretin yoğun olduğu günlere tekrar getirebilmek için ne yapmamız gerekiyor sorusunun cevabını ararken, Hereke’nin tarihi değerlerinden faydalanalım istedik. Hereke Kalesi, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış ama bundan 4-5 yıl öncesine kadar sadece temellerinin olduğu, onların da gözükmediği ve bazı vatandaşlar tarafından da işgal edildiği, üzerinde evler olan bir noktadaydı. Hereke’nin tarihi değerlerini su yüzüne çıkarmamız gerekiyor ki Hereke tekrar o eski günlerine kavuşsun.”

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ZİYARETE AÇILMASI HEDEFLENİYOR

Başkan Söğüt, bölgede başka tarihi yapıların da olduğunu anlatarak, yapılacak çalışmalarla bölgenin turizmde önemli bir merkez olmasını istediklerini söyledi. Kaledeki restorasyonun tamamlandığını, sadece iç peyzaj çalışmasının devam ettiğini anlatan Söğüt; “Toplamda kalenin iç alanı 4,5 dönüm. 350 metre sur uzunluğu, 4 metre ve 15 metre sur ve burç yükseklikleri var. Kalenin aslı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Matrakçı diye anılan kişi tarafından çiziliyor. Onun çizmiş olduğu o resimlerden aslına uygun olarak restore edilmeye çalışılıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde iç peyzajı da bittikten sonra burada açık hava sinema gösterileri, açık hava tiyatro gösterileri ile konserler verilecek. Hereke Halısı ile ilgili müze çalışmasıyla birlikte burayı zenginleştirerek, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açmış olacağız. Önümüzdeki yılın yaz döneminde kaleyi ziyarete açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER