Haber Merkezi

Haymana Kaplıcaları dünyaya tanıtılacak

Haymana Kaplıcaları dünyaya tanıtılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin önemli termal su kaynaklarının bulunduğu Haymana Kaplıcaları’nın tanıtılması için çalışma başlatıldı.

Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle hazırlanan Haymana Kaplıcaları Termal Geliştirme ve Tanıtma Projesi’nin anlatıldığı toplantı, Haymana Grannos Termal Otel’de yapıldı. Toplantıya Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Ekselans Mansour Abdullah, CHP Meclis Grup Başkanvekili Levent Gök, Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan ve vatandaşlar katıldı.

HAYMANA SUYU CAZİP HALE GETİRİLECEK

Proje Koordinatör Yardımcısı ve Haymana Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Sevil Balcı Atak, projenin amacının dünyanın en kaliteli sularından biri olarak gösterilen Haymana Kaplıcaları’nı hak ettiği yere getirmek ve tüm dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi. Atak, Haymana suyunun bilimsel ölçümünden sonra marka yönetimi, tesis ve hizmet yatırımlarına kadar birçok alanda yapılacak çalışmayla cazip hale getirilmesinin amaçlandığını belirtti.

haymana-kaplicalari-dunyaya-tanitilacak-2

KAPLICA TURİZMİNDEN YETERİ KADAR PAY ALINAMIYOR

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ise, Haymana’nın köklü bir tarihe geçmişe sahip olduğunu anlattı. Tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Haymana’nın hem Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli rol oynadığını belirten Turgut; “Haymana termal suyunun sıcaklığı 44.5 derecedir. Bu sıcaklık insan vücuduyla direk temasa uygun olduğundan, kaynağından çıktığı gibi ısıtılmadan ve soğutulmadan kullanıma sunulur ve bir benzeri yoktur. Bugün dünyada çok önemli bir turizm faaliyeti haline gelen kaplıca/termal turizminden gerek Haymanamız, gerekse ülkemiz sahip olduğu potansiyele rağmen yeterince pay alamamaktadır. Bu projenin amacı, dünyanın en kaliteli sularından biri olarak gösterilen Haymanamızı hak ettiği yere getirmek ve tüm dünyaya tanıtmak” dedi.

TANITIM FAALİYETLERİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan da konuşmasında Haymana suyunun önemine değinerek; “Bu su sadece Haymanalıların değil ülkemizin, dünyanın ve insanlığın suyudur. Ama bunun için tanıtılması lazım. Bu toplantı bu açıdan büyük önem taşıyor. Haymana suyunun tanıtımını gerçekleştirerek, Haymanamıza ve ülkemize katkı sağlamalıyız” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Gök ise kendisinin her fırsatta Haymana’nın tanıtılması için uğraştığını ve önergeler verdiğini ifade ederek, bu projenin kendisini çok mutlu ettiğini ve projeye her türlü destek vereceğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su