Cenay Toprakkaya

Hangi seyahat sitesi ne kadar güvenli?

Hangi seyahat sitesi ne kadar güvenli?
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Günümüzde bir tatil ve seyahat planlamak, uçak ya da otel rezervasyonundan araba veya ev kiralamaya kadar kişisel verilerinizi paylaşmanızı isteyen pek çok işlem yapmayı gerektiriyor. Deshlane tarafından Nisan ayında yapılan, 55 seyahat sitesi ve rezervasyon sitesinin güvenlik performansının test edildiği araştırmaya göre, bu sitelerin yüzde 89’unun şifre güvenliğinde yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bu siteler arasında, Türkiye’de de hizmet veren birçok site yer alıyor. Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, internet üzerinden seyahat planlarken siber tehditlere karşı tetikte olunması gerektiğini vurgulayarak, kişisel verilerin korunması için ekstra önlemler alınmasını öneriyor.

SEYAHAT SİTELERİ 5 KRİTERE GÖRE DERECELENDİRİLDİ

Deshlane tarafından yapılan Seyahat Siteleri Şifre Reytingleri Raporu için siteler; sekiz karakterden daha kısa şifreleri kabul etme, harflerin ve rakamların karışık yazılmadığı şifreleri onaylama, otomatik şifre güvenliği uyarısı verme, üye olanlara onay ya da aktivasyon yollama ya da iki faktörlü kimlik doğrulama servisi sunma kriterleriyle değerlendirildi ve en az dört puan alan siteler başarılı sayıldı.

AİRBNB 5, BOOKİNG.COM 3, TRİVAGO 1 PUAN ALDI

Raporda en yaygın problemin, yüzde 96 oranla kimlik doğrulama sorunu olduğu ortaya çıktı. Booking.com, Hertz, American Airlines ve InterContinental Group gibi önemli sitelerin iki faktörlü doğrulamada başarısız olduğu görüldü. Genelde sadece Airbnb tam not alırken; Hilton, Marriott ve United Airlines dört yıldızla derecelendirildi. Booking.com ve skyscanner.com üç, Couchsurfing ve Hotels.com iki puan aldı. Agoda, Air Canada, Trip Advisor ve Trivago ise 1 puanda kaldı. En düşük puanlı kategori 1,67 skor ile gemi tatili endüstrisi olurken; 2,86 ile araba kiralama siteleri en iyi durumda gözüküyor. Ayrıca, Dashlane’nin 2017’de Apple, Facebook ve PayPal gibi lider online alışveriş siteleriyle ilgili yaptığı araştırmada, alışveriş sitelerinin sadece yüzde 36’lık kesimi kriterleri karşılayamamıştı. Böylece seyahat siteleri, başka sitelere kıyasla da çok kötü bir performans göstermiş oldu.

ŞİFRE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 BELİRLEYİCİ ÖZELLİK

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, seyahat planlayan kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliği için daha fazla önlem alması gerektiğini vurgulayarak, doğru şifreler seçebilmeleri için altı temel öneride bulunuyor:

1. Her hesap için mutlaka farklı bir şifre kullanın.
2. Sekiz karakteri aşan şifreler oluşturun.
3. Büyük ve küçük harflerin, rakamların ve özel sembollerin bir arada bulunduğu şifreler yaratın.
4. Günlük hayatta kullanımı yaygın kelime, söz ve deyimlerden veya bilinen kişi ya da yer isimlerinden kaçının.
5. Bir şifre yöneticisi kullanarak şifre üretme, depolama ve yönetme konusunda profesyonel yardım alın.
6. Seyahat ederken hiçbir zaman güvenliğinden emin olmadığınız bir Wi-Fi erişim noktasına bağlanmayın.

seyahat sitesi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor