Cenay Toprakkaya

Halikarnassos kazılarının 50 yıllık hikayesi

Halikarnassos kazılarının 50 yıllık hikayesi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bodrum’da Akademia Vakfı bünyesindeki Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi ile Bodrum Belediyesi tarafından Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katılan Danimarkalı Arkeolog Prof. Dr. Paul Pedersen, 1970 yılından bu yana kesintisiz olarak yürüttüğü Halikarnassos arkeolojik çalışma ve araştırmalarını sundu.

Halikarnas Mozolesi, Mausolos’un Sarayı, Mars Tapınağı ve Halikarnassos’un sur duvarları hakkında bilgilendirmede bulunan Pedersen, kazılara 47 yıl önce başladığını, Antik Halikarnassos’ta kendisini en çok büyüleyen eserin Halikarnas Mozolesi olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Pedersen, mozolenin hem işçiliğiyle hem de yapısal detaylarıyla muhteşem bir eser olduğunu, hayatı boyunca bu eser üzerinde çalışmaya ve makaleler üretmeye devam edeceğini vurguladı.

DANİMARKA İÇİN HALİKARNASSOS ÇOK ÖNEMLİ

Danimarkalı arkeolog, 2019 yılında yeniden kazı çalışmalarına başlayacaklarını, bununla ilgili gerekli izinlerin alınması için çalışmalara devam ettiklerini, Bodrum ilçesiyle ilgili 100’den fazla bilimsel makalenin yayımlandığını belirterek; “Önümüzdeki beş yıl içerisinde yeni kitaplar yayımlayacağız. Özellikle Halikarnas’ın şehir surlarıyla ve eski yazıtlarla ilgili olacak. Roma mozaikleriyle ilgili de kitaplarımız yayımlanacak. Danimarka için Halikarnassos çok önemli. Çünkü modern Danimarka kültürlerinin kökü belki de Akdeniz ülkelerindeki eski kültürlere dayanıyor. İtalya, Yunanistan ve Türkiye’deki gibi” açıklamasında bulundu.

Halikarnassos

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor