Cenay Toprakkaya

Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’nde!

Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’nde!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Arkeoloji kazılarında çıkan şaşırtıcı tapınakları ile dünya gündemine bomba gibi düşen Göbeklitepe, Bahreyn’in Manama kentinde düzenlenen 42. Dünya Mirası Komitesi toplantılarında UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alındı.

Dışişleri Bakanlığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe arkeolojik alanının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle Türkiye’nin söz konusu listeye kayıtlı alanlarının sayısının 18’e yükseldiğini duyurdu. Açıklamada, Şanlıurfa’da bulunan ve 2011’den bu yana Türkiye’nin UNESCO’daki Geçici Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe arkeolojik alanının, Yukarı Mezopotamya bölgesinde dünyanın bilinen en eski megalitik yapı grubu olduğu ve tarihinin günümüzden 11 bin yıl öncesine kadar uzandığı vurgulandı.

BÜYÜK SEVİNÇLE KARŞILANDI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kararın Şanlıurfa açısından tarihi bir an olduğunu vurgulayarak, ilk defa şehirdeki bir eserin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığın söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak üzerlerine düşen her hizmeti gerçekleştirdiklerini vurgulayan Çiftçi, yerli ve yabancı turistin ilgisinin bundan sonra da artarak devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Göbeklitepe UNESCO

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su