Haber Merkezi

Eşsiz güzelliğiyle turistlerin gözdesi; Patara Plajı

Eşsiz güzelliğiyle turistlerin gözdesi; Patara Plajı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarındaki Patara Plajı; Mısır çöllerini anımsatan kum tepeleri, atlı ve develi safari turlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, eşsiz güzellikleriyle ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor. Turizmi deniz, kum, güneş üçgeninden kurtarmayı amaçlayan Antalya Valiliği’nin alternatif turizmi geliştirme projeleri kapsamında değerlendirilen Kaş ilçesi; antik kentleri, kaya ve kral mezarları, tarihi tahıl ambarları ile turistlerin ilgisini çekiyor.

Patara Plajı

MISIR’IN ÇÖLLERİNİ ANIMSATIYOR

Likya Birliği’nin önemli kentleri arasında yer alan ve tarihi milattan önce 8. yüzyıla dayanan Patara Antik Kenti yakınlarındaki kum tepeleri, Mısır’ın çöllerini anımsatıyor. Bölgedeki girişimciler tarafından ince kum tepelerinde atlı ve develi safari turları düzenleniyor. Antik kentin içinden geçen tatilciler, kum tepelerini aşarak 12 kilometrelik Patara Plajı’nın eşsiz güzelliğinde tozlu bir yolculuğa çıkıyor. Caretta carettaların da önemli bir yuvalama alanı olan plaj, gün batımında ise doğal bir fotoğraf stüdyosuna dönüşüyor.

KAYA MEZARLARI VE XANTHOS ANTİK KENTİ

İlçenin alternatif turizm açısından en önemli değerleri arasında kaya ve kral mezarları da yer alıyor. İslamlar Mahallesi’ndeki sarp kayalarda yer alan mezarlar, özellikle doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin görmek istediği yerler arasında. UNECSO’nun Dünya Miras Listesi’ndeki Xanthos Antik Kenti, kaya ve lahit mezarları ile Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtlarıyla yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Antik kent, pek çok tarihi olay ve savaşa sahne olmasına rağmen hala ayakta.

DOĞAL FİLM PLATOSU GİBİ

Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar, Saklıkent Kanyonu çevresinde ve Patara’daki kum tepelerinde atlı ve develi safari turları yapıldığını söyledi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun girişimleriyle bölgenin tanıtımının arttığına dikkat çeken Bayar; “Kum tepelerini at üzerinde aşan turistler, farklı renkler ve tatlar tadıyor. İnanılmaz derecede ilgi çekiyor. Yılda ortalama 25 bin turist, safari yapmak için geliyor. Her geçen gün insanların daha fazla dikkatini çekmeye başladı. Bu sayı her geçen gün artacaktır” dedi.

ALTERNATİF TURİZM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Likya uygarlığının en önemli merkezlerinden olduklarını anlatan Bilgihan Bayar, şu açıklamalarda bulundu: “Likya’da krallara ve kanaat önderlerine şehirlerin içerisine kaya mezarları yapıyorlar. Herkes evine yakın bir kayayı oyarak, ölen yakınlarını buraya elbiseleri ve eşyaları ile gömüyor. Anadolu topraklarında dikkat çeken bir yaşam. Bu mezarlar süslenerek, özenilerek yapılmış. Turistler bu mezarları görünce çok şaşırıyor. Alternatif turizm açısından bu mezarlara çok önem veriyoruz. Gelen ziyaretçilerde tarihi bir heyecan uyandırıyor.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su