Haber Merkezi

Edirne Kent Belleği Müzesi açılıyor

Edirne Kent Belleği Müzesi açılıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Edirne’nin dünü ve bugününe dair her türlü bilginin ziyaretçilere sunulacağı Edirne Kent Belleği Müzesi, kentin 656. fetih yıldönümü olan 5 Mayıs 2017 tarihinde kapılarını açacak.

Osmanlı’nın son döneminde siyasi gelişmelere tanık olan, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin gizli toplantılarına da ev sahipliği yapan ve Selimiye Camii’nin yanı başında yer alan üç katlı Hafızağa Konağı, Edirne Belediyesi tarafından müze olarak düzenlendi.

Edirne Kent Belleği Müzesi

EDİRNE’NİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ, DİJİTAL EKRANLARLA SUNULACAK

Kentin ekonomik, sosyolojik, kültürel yönlerini modern müzecilik anlayışıyla aktaracak Edirne Kent Belleği Müzesi’nde; Selimiye’den Saray-ı Cedide-i Amire’ye, Mimar Sinan’dan Fatih’e, sultanların av sporundan Kırkpınar’a, işgalden kurtuluşa, neolotik dönemden Traklar’a, ayçiçeğinden çeltiğe, Klarnetçi Deli Selim’den Kakava’ya, Kapıkule’den Meriç’e Edirne’nin dünü ve bugününe dair her bilgi, 3 boyutlu silikon heykeller ve dijital ekranlarla sunulacak.

Edirne Kent Belleği Müzesi

YENİ BİR TURİZM DESTİNASYONU OLACAK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada müzede 8 bin 300 yıllık kente dair her şeyin bulunduğunu söyledi. Müzenin “anaç” bir müze olduğunu ve daha sonra çeşitli konseptlerle içinden yeni müzeler çıkacağını anlatan Gürkan; “Edirne, 5 Mayıs 1361’de Sultan 1. Murat Hüdavendigar tarafından fethedildi. Biz de açılışımızı bu anlamlı güne denk getirdik. Burası, kentteki altı resmi ve iki de (Şükrüpaşa Askeri Tabyalar ve Sinagog) müze vasfında olmayan ancak ziyaret edilen lokasyonlara ek olarak yeni bir turizm destinasyonu olacak. Biz bu rakamı 20’ye, 30’a çıkarmak istiyoruz. Çünkü Edirne, günden güne daha çok gelinen, ziyaret edilen bir kent olacak” dedi.

MÜZEYE GİRİŞ ÜCRETİ SADECE 1 TL

Başkan Recep Gürkan, açıklamalarının devamında şunları ifade etti: “19. yüzyılda İttihat ve Terakki’nin ‘Helva Sohbetleri’ adı altında gizli toplantılarını yaptığı bu tarihi konaktaki müzemiz, anaç bir müze. İçerisinden Kırkpınar ve Göç Müzesi’ni doğuracak anaç bir müze. Objeler hemşehrilerimizden geldi, kendisini sürekli güncelleyecek bir müze olacak. Biz de müze-kafede Helva Sohbetleri’ni canlandıracağız. Müzeye giriş de sembolik olarak ücretlendirilecek ve 1 lira olacak. Amacımız para kazanmak değil ama, parasız olan şey çok değerli olmuyor.”

Istanbul Modest Fashion Week

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su