Cenay Toprakkaya

“Düğmeli evler” yeniden ayağa kaldırılıyor

“Düğmeli evler” yeniden ayağa kaldırılıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın Akseki ilçesinde 350 yıllık tarihiyle turistlerin ilgi odağı olan “düğmeli evler”, yürütülen restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kaldırılıyor. Antalya’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Akseki’de bulunan ve yıllara meydan okuyan tarihi düğmeli evlerin turizme kazandırılması için aslına uygun restore edilme çalışmaları sürüyor.

İnşası sırasında iskele olarak kullanılması için dışarıda bırakılan ahşap kısımlarının düğmeye benzetilmesi nedeniyle “düğmeli ev” olarak adlandırılan 350 yıllık yapılar, merak uyandırıyor. Özellikle fotoğraf meraklılarının sıkça ziyaret ettiği düğmeli evler, her geçen yıl daha fazla turisti bölgeye çekiyor.

ALTERNATİF TURİZME KATKI

Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Sarıhacılar Mahallesi’nde bulunan düğmeli evlerin aslına uygun restore edilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Akseki kültürünü tanıtmak ve alternatif turizme katkıda bulunmak için çalışmalara hız verdiklerini aktaran Uysal, ilçe kültürünün en önemli özelliklerinden birini de düğmeli evlerin oluşturduğuna dikkat çekti.

Düğmeli Evler

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor