Haber Merkezi

Trump’un yeni vize düzenlemesine ilk dava açıldı

Trump’un yeni vize düzenlemesine ilk dava açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

ABD’nin Hawaii eyaleti, Başkan Donald Trump’ın 6 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesinin durdurulması için dava açan ilk eyalet oldu.

Hawaii, Trump’ın 6 Mart’ta nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına 3 ay vize yasağı getiren ve ABD’nin mülteci programını 4 ay askıya alan yeni vize düzenlemesini imzalamasının ardından kararnamenin iptali için dava açtı. Eyalet adına Honolulu’daki Federal Mahkeme’ye başvuruda bulunan avukatlar, yeni düzenlemenin Hawaii’deki Müslüman nüfusa, turizm ve yabancı öğrencilere zarar vereceği gerekçesiyle durdurulmasını istedi.

Trump

HAWAII TARİHİNDE ASLA AYRIMCI OLMADI

Başsavcı Douglas Chin; “Hawaii tarihinde ve anayasasında asla ayrımcı olmamıştır. Eyalette yaşayanların yüzde 20’si yabancı ülke doğumlu, 100 bin kişinin vatandaşlık hakkı yok ve çalışanların da yüzde 20’si yabancı ülke doğumlu” dedi. Chin, Hawaii’deki pek çok kişinin adaya yeni geleceklerden korkmanın kötü bir siyasete yol açacağının farkında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz gün iddia makamı, daha önce açtıkları davayı 16 Mart’ta yürürlüğe girecek yeni kararnameyi de kapsayacak şekilde genişleteceklerini açıklamıştı. Trump’ın imzaladığı ilk vize yasağı düzenlemesiyle ilgili birinci dava, yasal sorunlar nedeniyle askıya alınmıştı.

DURUŞMA 15 MART TARİHİNDE GÖRÜLECEK

Bölge Yargıcı Derrick Watson ise Hawaii’nin davasıyla ilgili ilk duruşmanın, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bir gün önce 15 Mart’ta görüleceğini söyledi. Trump’ın 27 Ocak’ta imzaladığı ilk kararnamede, doğrudan adları zikredilmese de nüfusunun çoğunluğu Müslüman Suriye, Irak, İran, Yemen, Libya, Sudan ve Somali vatandaşlarına 3 ay boyunca ABD’ye giriş yasağı getirilmişti. Aynı kararname ile ABD’nin mülteci kabul programı 4 aylığına askıya alınmış, Suriyeli mültecilerin ise ikinci talimata kadar ülkeye kabulü tamamen durdurulmuştu. Daha sonra yapılan yeni düzenlemede Irak, “ABD’nin terörle mücadelesine verdiği destek göz önünde bulundurularak” listeden çıkarılmıştı.

VİZE İPTALİ İŞLEMLERİ GERİ ALINDI…

Washington Eyaleti Federal Yargıcı James Robart, 3 Şubat’ta Trump’ın vize yasağı kararının yürütmesini ülke genelinde durdurmuş, Adalet Bakanlığı’nın Temyiz Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da reddedilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, 27 Ocak’taki kararnamenin ardından söz konusu ülke vatandaşlarına verilmiş 60 bin vizeyi iptal etmiş, ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından vize iptali işlemlerini geri almıştı.

ORTAK BİLDİRİYLE KARAR ELEŞTİRİLDİ…

New York, Washington D.C, California, Pennsylvania, Massachusetts, Hawaii, Virginia, Oregon, Connecticut, Vermont, Illinois, New Mexico, Iowa, Maine, Maryland ve Washington eyaletlerinin başsavcıları, Ocak ayının sonunda söz konusu Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini kınayan ortak bildiri yayımlamıştı. Ortak bildiride, dini özgürlüğün ABD’nin temel bir ilkesi olduğu, her zaman da öyle olacağı ve hiçbir başkanın bu gerçeği değiştiremeyeceği ifade edilmişti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su