Cenay Toprakkaya

Doğada huzurun adresi; Kovada Gölü

Doğada huzurun adresi; Kovada Gölü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Kovada Gölü Milli Parkı, doğal güzelliğinin yanı sıra barındırdığı birçok bitki ve canlı türüyle son dönemlerde ziyaretçilerin uğrak mekanı oldu. Zengin bitki örtüsüne sahip olan milli park, 6 bin 551 hektar büyüklüğe sahip alanıyla ziyaretçilere orman ekosistemini tanıma fırsatı verirken, sonbahardaki renk cümbüşüyle görsel şölen sunuyor.

Doğada sessizlik ve huzuru arayanların tercihleri arasına giren Kovada Gölü Milli Parkı’nda; benzersiz flora ve yaban hayatı çeşitliliğinin yanı sıra sedirden Toros göknarına, çitlenbikten akçakesmeye, menengiçten defneye onlarca tür ağaç ve 59’u yerli, 26’sı kış göçmeni, 48’i yaz göçmeni, 20’si transit göçmen olmak üzere 159 su kuşu türü bulunuyor. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, konı ile ilgili yaptığı açıklamada Kovada Gölü Milli Parkı’nın içerisinde hem göl hem de orman ekosistemlerini barındırdığını söyledi.

Kovada Gölü

BİLİMSEL ÇALIŞMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Milli parkın bu özelliğinden dolayı bilimsel çalışmalara ev sahipliği yaptığını ifade eden Korkmaz; “Kovada Gölü’nde sosyo-ekonomik yapı, planlama, ekosistem analizleri şeklinde çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda hızlı ekolojik değerlendirme çalışmaları ve iklim kuşaklarına göre türlerin değerlendirmeleri yapıldı. Parkın çevresinde bulunan köylerde de sosyo-ekonomik çalışmalar gerçekleştirildi. Böylelikle kaynak yönetimiyle kırsal halkın ilişkileri üzerindeki birtakım sorunlar ve beklentiler belirlenerek, alanın gelecekteki kullanımına ilişkin öneriler geliştirildi” şeklinde konuştu.

BÖLGE İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK

Doç. Dr. Korkmaz, Göller Yöresi’nde bulunan Kovada Milli Parkı’nın bölge için önemli olduğunu belirterek, 2010 yılında yapılan uzun devreli gelişme planıyla alanda birtakım çalışmaların hız kazandığını kaydetti. Yapılan çalışmalarla Kovada Gölü’nün son dönemde ilgi çektiğini dile getiren Korkmaz, şunları ifade etti: “Göller Yöresi, konu alanları bakımından çok önemli bölge. Bu yörede milli parklar ve birçok tabiat parkı var. Kovada Gölü Milli Parkı da bu alanlarda kıymetli olanlardan biri. 2010 yılında yapılan gelişme planıyla burada birtakım çalışmalar oldu. Ekoturizm konusunda düzenlemeler yapıldı, ziyaretçi tanıtım merkezi oluşturuldu, alan içerisinde yürüyüş parkurları yapıldı. Gölde tekneyle gezmek için ise altyapı oluşturuluyor, sportif olta balıkçılığı geliştiriliyor. Kuşların gözlemi için gözlem noktaları geliştiriliyor. Bu anlamda önümüzdeki yıllarda Kovada Gölü, Göller Yöresi’nin en çok ziyaret edilen alanlarından biri olacak. Beklentimiz ve çalışmalarımız o yönde devam ediyor.”

BİRÇOK BİTKİ VE CANLI TÜRÜNÜ BARINDIRIYOR

Kovada Gölü’nün hem sucul ekosistemlerin hem de orman ekosistemlerinin bir arada olduğu havza içerisinde yer aldığını dile getiren Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, gölün göçmen kuşların güzergahında olduğunu, doğa severlerin ekolojik alanı tanıması açısından milli parkın mutlaka gelip görülmesi gereken bir yer olduğunu aktardı.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor