Cenay Toprakkaya

Dara Antik Kenti turizmin hizmetine sunuldu

Dara Antik Kenti turizmin hizmetine sunuldu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Mardin’in Dara Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan, Roma döneminde yeniden diriliş törenlerinin yapıldığı, yüzlerce kişinin bir arada gömüldüğü galeri mezar, su sarnıcı ve zindan, turizmin hizmetine sunuldu.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Artuklu ilçesine bağlı Dara Antik Kenti’ni ziyaret ederek, kazı çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkarılan tarihi mezar, su sarnıcı ve zindanda incelemelerde bulundu, antik kentin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde tarihi kentin hizmete açıldığına işaret eden Yaman, antik kentin ülkenin en önemli mekanlarından biri olduğunu kaydetti.

Dara Antik Kenti

BİR HAZİNE DEĞERİNDE

“Dara Mahallemiz ve burada tescilli olan kültür varlıklarımız, gerçekten ülkemiz için bir hazine değerindedir. O nedenle Mardin’e gelen bütün misafirlerin burayı görmelerini arzu ediyoruz” ifadelerini kullanan Vali Yaman, çalışmaların devam edeceğini aktardı. Göreve ilk geldiğinde “Sabredin Mardin, ülkenin en huzurlu kenti haline gelecek” diyen Yaman; “Sağolsun devletimiz, hükümetimiz ve bakanlığımız her türlü desteği verdi ve artık bölgede huzur ön planda. Mardinimiz, huzurlu bir şehir haline geldi” mesajı verdi.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor