Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan turizmcilerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan turizmcilerle buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Turizmin istihdam, dış ticaret açığının kapatılmasına sağladığı katkı ve ekonomik getirisi açısından Türkiye için stratejik bir sektör olduğunu dile getiren Erdoğan; son 14 yılda turizm sektörünün gösterdiği gelişme ile ülkenin büyümesinin paralel şekilde gerçekleştiğini, bu dönemde turist sayısının 12-13 milyondan 40 milyona, turizm gelirlerinin ise 12,5 milyar dolardan 31,5 milyar dolara çıktığını vurguladı.

Ulaşım imkanlarının gelişmesi, yeni tesislerin ve destinasyonların faaliyete geçmesinin turizm sektörünün önünü açtığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki otellerin ve diğer tesislerin dünyada nadide yerlerde olduğunun övünülerek söylenebileceğinin altını çizdi. İstanbul’da inşası süren üçüncü havalimanı, halen faliyette olan 55 havalimanı, hızlı tren hatları, duble yollar, otoyollar gibi yatırımlarla bu alanda ülke çapında çok ileri bir düzeye gelindiğine dikkat çeken Erdoğan; “Doğal ve tarihi güzelliklerimizin korunması hususunda giderek artan bir bilinçlenme olduğunu da görüyoruz. Dolayısıyla sektörün geleceği konusunda ümitvar olmak için pek çok nedenimiz var” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı

TURİZMDE HEDEF İLK 3’ÜN İÇİNDE YER ALMAK

Devletin de turizm sektörünü desteklemesi için çok önemli sebebinin bulunduğunu söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Diğer sektörlerden farklı olarak turizm tamamen ülkemizin kendi imkanlarıyla, kendi ürünleriyle, kendi varlıklarıyla hizmet üretmiştir. Bu da turizm faaliyetleriyle ortaya çıkan kaynağın ülkemize olan katkısını, gücünü ve değerini arttırmaktadır. Dikkat edilirse ekonomide dünyada ilk 10’a girmeyi hedeflerken, turizmde ilk 3’ün içinde yer almak için mücadele ediyoruz.

HER ALANDA YENİ VE GÜÇLÜ POLİTİKALAR

Son yıllarda yaşadığımız sıkıntılar hem bize mahsus değildir, hem de bizden kaynaklanmamaktadır. Küresel ekonomik krizin süren etkileri, ülkemizde yaşanan güvenlik krizleri ve insani dramlar, siyasi söylem ve politik kırılmalar, bütün bunlarla birlikte bizi de tehdit ediyor, etkiliyor. Türkiye olarak bu sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunun içe kapanmaktan ve küçülmekten değil, tam tersi krizi fırsata çevirecek şekilde yeni bir atılım dönemine girmekten geçtiğine inanıyorum. İhracatta, turizmde, büyümede, istihdamda ve diğer bütün alanlarda bu anlayışla yeni ve güçlü politikalara yöneliyoruz.”

ÇEŞİTLENME İLE TURİST SAYISI ARTMAYA BAŞLADI

Daha önce ilan edilen Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni aynı yaklaşımla hazırladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; mevcut turizm destinasyonlarını yeniden canlandırdıklarını, bunun yanında termalden sağlığa, spordan inanç turizmine kadar geniş alanda yeni imkanları devreye sokmanın çabası içinde olduklarını belirtti. 2002’de turizmin “deniz-kum-güneş” şeklinde üç başlığının olduğuna işaret eden Erdoğan; “Bunun dışında hareket alanı turizmde yoktu. Ama ne zaman ki çeşitlendirme başladı, hareket alanlarımız genişledi ve ülkemizi tercih eden turistlerin sayısı da ciddi oranda artmaya başladı. Hizmet kalitemiz arttı” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su