Hava Asal

Çok çarpıcı rapor: İzmir turizmi yoğun bakımda!

Çok çarpıcı rapor: İzmir turizmi yoğun bakımda!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK), İzmir turizmini masaya yatırdı. Hazırlanan raporda çok çarpıcı tespitler yer aldı. Rapora göre İzmir 2014 yılını eksi değerde kapatacak.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı(ETİK) ve Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 2014 yılında İzmir turizminin değer kaybetmekte olduğunu ifade ederek,  “2014 İzmir turizmi maalesef, Kasım ayında da kendini toparlayamadı. 2014 İzmir turizminde genel anlamda düşüşün devam ettiğini İzmir turizminin kendine gelemediğini görüyoruz. İzmir turizmi yoğun bakım altındadır. İzmir turizmi bu şekilde devam ederse, sadece 2014 yılını eksi değerde kapatmakla kalmayacak, 2015 yılında da düşüşe devam edecektir” dedi.

İZMİR 2014 YILINI EKSİ DEĞERDE KAPATACAK

“Turizm de izmir hak ettiği payı şehirin bütçesinden alamamaktadır” diyen Mehmet İşler şunları söyledi; Bu şehre koyduğumuz katma değer kadar şehrin dinamiklerinden destek alamamaktayız. İstanbul,Antalya illeri başta olmak üzere ülke geneli ve bütün şehirler 2014 yılını artı değerde kapatırken , İzmir’in 2014 yılını eksi değerde kapatacak olması, ETİK Başkanı olarak beni son derece endişelendirmektedir. İzmir’in ülke turizmi için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İzmir, ülke turizminin ve egenin can damarıdır. 2013 yılı ilk 11 aylık verilere göre 473 bin kişiye ulaşan Alsancak Limanı yolcu trafiği, yüzde 31 oranındaki azalmayla birlikte 327 bin kişiye gerilemiştir. Bu gerilemenin ana sebebinin ise İzmir kruvaziyer trafiğinde meydana gelen yüzde 31 oranındaki azalmadır.Kruvaziyer turizmi açısından İzmir’in çok büyük avantajları var. Kruvaziyer alanında önemli atılımlar gerçekleştiği takdirde İzmir turizmi büyük bir ivme kazanacak. Bir an önce İzmir turizmi için sağlıklı adımlar atılması gerekmektedir.öte yandan havayolu ile gelen turist girişleri ümit vermektedir bir nebze bizleri sevindirmektedir ”

HAVAYOLU GİRİŞLERİ YÜZDE 4,1 ARTTI

KONAKLAMA SEKTÖRÜNDE YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

Öte yandan raporda, havayolu ile İzmir’e yapılan girişlerde artışın devam ettiği bilgisi verildi. 2013 yılı ilk 11 aylık dönemde 845 bin kişi olan Adnan Menderes Havaalanı trafiğinin, bu yıl yüzde 4,1 artış göstererek 880 bini aştığı açıklandı.

2014 yılı İzmir ana pazarının incelendiği raporda,ülkeler bazında yabancı ülkelerden İzmir’e gelen turist sayılarında meydana gelen değişimler ise şu şekilde oluştu:

Almanya
2014 Ocak-Kasım dönemi ana İzmir ana pazarlardaki son durumların da masaya yatırıldığı raporda, bu dönemde Almanya’dan İzmir’e gelenlerin sayısının yüzde 3 gerilemeyle 338 binden 328 bine düştüğü açıklandı. Alsancak Liman trafiğinde ise, Almanya’dan gelenleri sayısının yüzde 16 oranında görülen azalmayla yaklaşık 38 bine düştüğü ifade edildi.

Fransa
Fransa’dan İzmir’e gelenlerin sayısına bakıldığında, Fransa’nın ilk 11 ayda yüzde 2,5 artarak yaklaşık 126 bine yükseldiği ifade edilirken, mevcut Fransa pazarının Adnan Menderes trafiği de yüzde 8,5’luk yükselişle 85 bini geçtiği bilgisi verildi. Denizyolu girişlerinde ise yüzde 9,4’lük bir azalmanın yaşanmasıyla birlikte denizyolu girişlerinin 39 bine düştüğü açıklandı.

İtalya
İzmir’in en önde gelen pazarları arasında yer alan İtalya’da kaybın çok büyük olduğu ifade edilen raporda, ayrıca ilk 11 ayda yüzde 16 düşen pazardan gelenlerin sayısı 126 bine gerilediği bilgisi verildi. Öte yandan, trafiğin en yoğun olduğu Alsancak Limanı’nda ise yüzde 16 oranında gerileme yaşandığı belirtildi.

İngiltere
İzmir’in en büyük dördüncü pazarı olarak göze çarpan İngiltere’nin, ilk 11 ayda yaklaşık yüzde 10 dolayında düşüş yaşadığı; fakat bu pazarın Adnan Menderes limanı trafiğinde ise yüzde 5,1 yükselme görüldüğü açıklandı. Öte yandan, Alsancak trafiğinin yüzde 46,8 azaldığı, raporda görülen diğer dikkat çekici düşüş olarak göze çarptı.

Hollanda
İzmir’in en canlı pazarlarından olan Hollanda’da ise büyümenin sürdüğü belirtilirken, ilk 11 ayda yüzde 11,3 oranında gelişen pazarın 90 bine yaklaştığı açıklandı. Bu pazardan havayolu ile yapılan girişlerin yüzde 15,4 artarak 82 bine çıktığı, buna karşın denizyolu girişlerinin ise yüzde 28,7 oranında azaldığı görüldü.

Belçika
2014 İlk 11 aylık döneme bakıldığında, yüzde 1,8 artış gösteren Belçika’dan gelenlerin sayısı 67 bine çıktığı, Adnan Menderes trafiğinin ise yüzde 5 oranında yükseldiği bildirildi. Denizyolu girişlerinde ise yüzde 27’lik bir gerileme yaşandığı ifade edildi.

İran
2014 yılının en hızlı büyüyen pazarı olarak göze çarpan İran’ın,ilk 11 ayda tam yüzde 46 büyüme ile 40 bini aştığı bilgisi verilirken, İran’dan gelen turistlerinin havayolu ile geldiği ve Adnan Menderes trafiğinin de aynı oranda büyüme gösterdiği görüldü. Ayrıca, 2014’te İzmir’in gelişme gösterdiği pazarlar içinde de Polonya, Yunanistan, İsveç, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Belarus gibi ülkelerin ilk sıraları alması dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor