Haber Merkezi

Göynük artık resmen “Sakin Şehir”

Göynük artık resmen “Sakin Şehir”
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sahip olduğu doğal güzellikleri, kent dokusu, tarihi ve kültürel mirası ile Osmanlı kasabası Göynük ilçesi, Cittaslow (Sakin Şehir) ağına dahil edildi.

Türkiye’den 11 şehrin üye olduğu Uluslararası Cittaslow Birliği’ne üyeliği resmileşen Göynük, evrensel eleme kriterlerini yerine getirerek “Sakin Şehir” seçildi. Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği (İPEKBİR) Başkanı Kemal Kazan, yaptığı yazılı açıklamada Göynük’ün Cittaslow felsefesi ile yaşayan bir kent olduğunu belirterek; “Uluslararası Cittaslow Birliği’ne üye olmak, Cittaslow olmak bizim için çok anlamlı ve önemli. Bugünden itibaren Cittaslow olan Göynük’ün de dünyadaki güzel örneklerinden biri olacağına inanıyorum. Göynük, kent hayatının koşuşturmacasından yorulanlar için sakinliğin ve huzurun önem kazandığını yer” ifadelerini kullandı.

sakin şehir

ÖRNEK KENTLERE İMZA ATIYORLAR

Hayatı keyif alarak yaşamak için Cittaslow felsefesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kazan; “Bu anlayış, bir kentin yaşam kalitesinin iyileştirilmesinin ve kalkınmasının, o kentin kendine özgün yapısının, mimarisinin, gelenek ve göreneklerinin, yerel yemeklerinin ve tarihsel kimliğinin korunmasıyla mümkün olabileceğini gösterdi. Gelişmek ve ilerlemek isteyen kentlerin çevreye, doğaya saygılı, özgün kent kimliğini koruyarak başarılı olabileceğini gösteren bu hareketi başlatanları ve örnek kentlere imza atanları yürekten tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

TERMAL TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN YATIRIMLARA BAŞLANDI

Kazan, Göynük’te kent hayatının insanları boğan, kısıtlayan ortamından sıyrılarak doğaya ve eski zamana olan özlemlerini giderdikleri bir ortam yaratmak için çalıştıklarını, Türkiye’den 11 şehrin üye olduğu Cittaslow Birliği’nde Göynük’ün de yer alacak olmasından çok mutlu olduklarına işaret ederek; “Biz de bu felsefenin Göynük’e katacaklarıyla sahip olduğumuz potansiyeli daha da iyi değerlendireceğimize, uluslararası platformda oluşturacağımız strateji ile tanınırlığımızın artacağına yürekten inanıyoruz. Üyelik için ilk adımı 2014’te Seferihisar Belediyesi’ne müracaat ederek attık. Halkımızı da 2014’ten itibaren Cittaslow hakkında bilgilendirdik. Girişimcilerin de yatırımlarını bu doğrultuda yapmalarını teşvik ettik. Turizm sektöründe olanlara, hatta bu sektöre ilgisi olanlara eğitimler verdik. Göynük’te termal turizmin gelişmesi için de çabalarımız da sonuç verdi ve termal tesis yatırımlarına da başlandı” dedi.

GELENEKLERİNE SAHİP ÇIKAN BİR OSMANLI KENTİ

Belediye Başkanı Kemal Kazan, kendine has kent estetiği olan Göynük’ün bu dokusunun bozulmaması için imar planlarını hassasiyetle oluşturmaya devam ettiklerini, Anadolu’daki Türk yaşayışının ve yerleşme kültürünün önemli örneklerini aslına uygun olarak günümüze taşıyan kentlerden biri olduklarını dikkat çekerek; “Son yıllarda Türkiye’nin gözde destinasyonlarından biri olarak öne çıktık. Göynük, mimarisini ve doğal güzelliklerini koruyarak, geleneklerine sahip çıkan bir Osmanlı kenti olarak tanınıyor. Tüm bu yönleriyle çeşitli bilimsel ve tarihi araştırmalara konu oluyor. Mimari, doğal yapı ve folklor yönünden bozulmamışlığın simgesi olarak görülüyor. Osmanlı mutfağının tüm özelliklerini taşıyan Göynük mutfağının bu yönüyle ‘slowfood’ çalışmaları kapsamında desteklenebileceğini ve bu çalışmalarla yöresel ürünlerimizin değer kazanacağını düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su