Oğulcan Tatar

Batı Karadeniz’in davetkar şehri Bartın gezi rehberi

Batı Karadeniz’in davetkar şehri Bartın gezi rehberi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Adını kentin içinden geçen ve “muhteşem akan su” anlamındaki Parthenios’tan alan Bartın şehri; Roma, Doğu Roma, Cenevizliler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok büyük devlete de ev sahipliği yapmıştır. Bu yazımda sizlere 31 Mart-2 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiğim Bartın seyahatimi ve izlenimlerimi aktaracağım. Ayrıca beni bu geziye davet eden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Asya Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Bilir ve diğer tüm yetkililere özel teşekkürlerimi sunarım.

BARTIN EVLERİ

En eski örnekleri Osmanlı tarzında olsa da, zamanla batılılaşma neticesinde İstanbul’u güzelleştiren Balyan ailesinin eserleri gibi Barok akımında olan evler, genellikle iki katlı ve çok pencerelidir. Bartın evlerinin bir diğer özelliği de, hepsinin bahçesinde taştan yapılma bir kuyu bulunmasıdır. Odaların her birine “içer”, odaların dışında kalan kısımlara da “dışarı” denir.

KADINLAR PAZARI

Bartın’ın merkezinde bulunan Kadınlar Pazarı, aslında bölgenin hakiki aksanıyla “Galla Bazarı” olarak biliniyor. 200 yıllık bir kültürün halen devam etmesi sayesinde çevrede yaşayan halk, tarlalarında yetiştirdiği taze ürünleri uygun fiyatlara halka ve turistlere sunuyor. Pazarda çektiğim bir dakikalık videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

FATİH SULTAN MEHMET’İN “DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ” DEDİĞİ YER; AMASRA

Üç farklı yoldan giriş yapılabilen Amasra, sizleri tepeden görüntüsüyle büyülüyor. Küçük limanın bulunduğu koy, gerçekten muhteşem bir doğal güzellik. Amasra, bir ilçe olarak bağlı olduğu il olan Bartın’dan daha popüler bir durak diyebiliriz. Doğal güzellikler, lezzetli yemek ve tarihi noktalarla birleşince Amasra’nın popülerleşmesi de gayet normal. Ayrıca her ne kadar bizler “Dünyanın Göz Bebeği” yakıştırmasının sadece Fatih Sultan Mehmet tarafından yapıldığını bilsek de, Paphlagonia’lı yazar Niketas’a göre de burası dünyanın göz bebeği olarak geçer. Amasra’da gezilecek noktaları sıralamak gerekirse; Eskiden Bahriye binası olan Amasra Müzesi, Kale İçi Mahallesi, Küçük Liman (Antik Rıhtım), Direkli Kaya, Kilise, Fatih Cami, Kemere Köprüsü, Ağlayan Ağaç, tiyatro kalıntıları, hamam kalıntıları, Kuş Kayası Yol Anıtı’dır.

Amasra Müzesi

AMASRA MÜZESİ

Amasra’da restorasyon çalışması gören müze, 21. yüzyıl teknolojik değişimlerine ayak uydurarak yeni haliyle tekrardan açılıyor. Amasra’yı ziyaret etmek isteyenler, bu güzel müzede gezilerine başlayabilir. Kültürel hayattan tarihi eserlere birçok şeyi bu müzede görebilirsiniz.

Bartın

Tavşan Adası manzarası için Ağlayan Ağaç’ta mola verin…

KÜÇÜK LİMAN

Rahmetli Barış Akarsu’nun da memleketi olduğu için onun da burada, Küçük Liman’da bir heykeli bulunuyor. Aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet ve dönemin Cenevizli liderinin de birer heykeli limanda mevcut. Dilerseniz aşağıdaki videoda Küçük Liman’ın manzarasını Kemere Köprüsü’nden izleyebilirsiniz:

AMASRA’DA NE NEREDE YENİR?

Amasra’ya gelindiğinde meşhur barbun ve mezgit yenilmeli. Taptaze balıklar ve en az o kadar taze olan yeşilliklerle ziyafet edebilirsiniz. Biz Işıkaltın Otel ve Mustafa Amca’nın Yeri’nde birer defa bu lezzete tanıklık ettik. Açık söylemek gerekirse ikisi de birbirinden lezzetliydi. Ben bu iki mekanı da öneririm, ancak başka yer denemek isteyenler olursa Çeşmi Cihan da denenebilir.

TURİZME AÇILMAK İSTEYEN İLÇE; ULUS

Bir gecede geyiklerin yardımıyla yapıldığı rivayet edilen Şimşirli Cami’nin bulunduğu Ulus ilçesi, yakında Ekoturizm ile adından söz ettirecek gibi gözüküyor. Küre Dağları’nın önemli bir bölümüne de ev sahipliği yapan Ulus, Amasra’dan sonra ziyaret edilmesi gereken önemli bir nokta. Küre Dağları Milli Park Müdürü saygıdeğer Ahat Deliorman’ın da dahil olduğu projeler ve Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun’un çalışmaları da bu bölgenin Amasra kadar canlanacağını gösteriyor.

EN GÜZEL GÜN BATIMI İÇİN; İNKUMU

Denizin üstünde bir kaya parçasından çıkan ağaç ve arkasında muhteşem bir gün batımı için İnkumu’nu tercih etmelisiniz. Bartın’da izleyebileceğiniz en güzel gün batımı diyebilirim. Dilerseniz aşağıdaki videoda gün batımını hızlandırılmış olarak izleyebilirsiniz:

Bartın’da ziyaret edilmesi gereken diğer önemli noktalar: Şimşirli Cami (Ulus), Küre Dağları (Ulus), Balamba Tabiat Parkı (Bartın), Ulu Kaya Şelalesi (Ulus’a 17 km).

 

BARTIN’A GELDİĞİNİZDE BAŞKA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi : Bartın’ın eski belediye başkanlarından Kemal Samancıoğlu ismiyle faaliyet gösteren müzede 700’den fazla eser görebilirsiniz.

Su Terazisi : 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen terazi Bartın’ın su ihtiyacını karşılamak için yapılmış. Akşamları ışıklandırılan yapı Bartın’ın önemli simgelerinden birisidir.

Şadırvan : Sultanahmet’teki Alman Çeşmesi’ni andıran yapı 1912 yılında yaptırılmış. Kavşak noktada yer alması sebebiyle aynı zamanda buluşma noktası olarak halen kullanılmakta.

Cenova Armaları : 1261 yılından Fatih Sultan Mehmet’in burayı fethine kadar Cenovalılar’ın hükum sürdüğü Amasra’da kaleye çıktığınızda armaları görebilirsiniz.

Fatih Camisi : Cuma hutbesinin kılıç çekilerek okunması geleneğinin halen devam ettiği cami aslında bir kilise olarak inşa edilmiş. Amasra’nın fethinden sonra camiye çevrilmiş.

Şapel : Küçük bir kilise yani şapel olarak inşa edilen yapı fetihten sonr camiye dönüştürülse de şu an kültürel aktivitelerin gerçekleştiği bir mekan olarak kullanılıyor.

Kuş Kayası Yol Anıtı : Cenovalılardan da önce şehrin sahipleri olan Roma’lılardan Tiberius Claudius adına yapılmıştır. Amasra’ya sadece 4 kilometre mesafededir.

 

BARTIN’IN PLAJLARI

İnkumu Plajı: Yukarılarda videosunu paylaştığım İnkumu Plajı Bartın’a 17 kilometre uzaklıktadır. Sırtını yem yeşil ormanlara veren plaj üç kilometre genişliğindedir.

Güzelcehisar Plajı: Burası da Bartın’a 17 kilometre uzaklıkta olup en çok 80 milyon yıllık lav sütunlarıyla ilgi çekmektedir.

Mugada Plajı, Akkonak Plajı, Kızılkum Plajı, Amasra Plajı, Çakrazşeyhler Plajı, Bozköy Plajı, Göçkün Plajı, Kapısuyu Plajı, Karaman Plajı, Tekeönü Plajı, Kurucaşile Plajı da ziyaret edebileceğiniz önemli plajlardır.

 

GENÇ GÖZÜYLE BARTIN’DA TURİZMİN GELECEĞİ

Karadeniz’in yeşiline sahip olması, temiz plajlarının bulunması ve 3000 yıllık bir tarihinin olmasının avantajlarını kullanarak çok önemli bir turizm olma potansiyeline sahip bir şehir Bartın. Devamlı bir turizm oluşturabilmesi için Safranbolu turlarına katılan gezginlerin günübirlik uğrayabileceği bir yer olmaktan çıkarak kendine özgün özelliklere turun ya da bireysel seyahatlerin ana gezilecek noktalarından biri olması gerekiyor. Bu doğrultuda şehirde doğa hayatına özlemle yaşayan kişiler hedef alınarak “Ekoturizm” alanında yoğun çalışmalar yapılabilir. Bu konuda Küre Dağları Milli Park Müdürü Sayın Ahat Deliorman Bey çok enerjili ve projelere açık birisi olarak görünüyor. Kendisiyle yaptığım görüşmede de anladığım kadarıyla bu bölgelere çok güzel projeler yapacaklar.

Ancak olumsuz da bir yorum yapmadan geçemeyeceğim. İşletme öğrencisi olarak “Yeni müşteriden önce eldeki müşteri korunur, sonra yenilerine geçiş yapılır.” gibi bir doğru gerçek vardır. Bartın’ın da sahip olduğu tarihi eserleri koruması gerekmektedir. Dünyanın halen kullanılan en eski köprüsü Adana’da hala üzerinden geçilen ve tarihi dokusu korunmuş bir köprü konumundadır ancak Amasra’daki Kemere köprüsü hakikisinin çok dışında restore edilerek tarihi eser halinden çıkmış. Umarım bundan sonra diğer eserlerine karşı daha dikkatli davranır Bartın…

Oğulcan TATAR

Seyahatlerde çektiğim fotoğrafları ve videoları görüntülemek için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. @ogulcantatar

One Response to Batı Karadeniz’in davetkar şehri Bartın gezi rehberi

  1. Pingback: Amasra; "Dünyanın Göz Bebeği Olan Yegane Yer" Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su