Cenay Toprakkaya

Avrupa’nın en güzel 30 kasabasından biri; Gölyazı

Avrupa’nın en güzel 30 kasabasından biri; Gölyazı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Uluabat Gölü’nün doğu ucundaki yarımadada kurulu Gölyazı Mahallesi, hafta sonları 10 bine yakın yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından “Avrupa’nın en güzel 30 kasabası” arasında gösterilen Gölyazı, doğal güzellikleriyle hemen her mevsimde ziyaretçilerin önemli durakları arasında yer alıyor.

Bölgeyi ziyaret eden turistler, daha çok kadınlar tarafından yakalanıp pirişirilerek servis edilen göl balıklarının da tadına bakıyor. Mahalle Muhtarı İbrahim Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Nilüfer ilçesine bağlı ve antik adı “Apollonia ad Rhyndacum” olan Gölyazı’nın tarihinin M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzandığını hatırlattı. Şahin, eski bir Rum köyü olan ve 1924 yılında Yunanistan’ın Selanik kentinden göç edenlerin torunlarının yaşadığı mahallede, vatandaşların geçim kaynağını ise balıkçılık ve turizmin oluşturduğunu belirtti.

DÜNYADA ENDER YERLERDEN BİRİ

Muhtar Şahin, Gölyazı’nın bir ada ve bir yarımadadan oluştuğunu, adaya ulaşımın köprüyle sağlandığını ve mahallenin bu özelliklerinden dolayı çok ilgi gördüğünü dile getirerek; “Doğu Roma ve Yunan döneminden izler taşıyan, Türkler ve Rumların yıllarca birlikte yaşadığı mahallemizi, 1922’den sonra Rumlar terk ediyor. Selanik’ten gelen göçmenlerimiz de onların evlerine yerleştiriliyor. Mahallemizde eski tarihi camimiz ve hamamımız var. Tarihi ve doğal konumuyla dünyada ender yerlerden biri. Mahallemiz, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kontrolünde” şeklinde konuştu.

HER KÜLTÜRDEN TARİHİ ESERLERİ BARINDIRIYOR

İbrahim Şahin, 1996’da Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Emel Göksu ve öğrencileri tarafından Gölyazı’da çalışma yapıldığını aktararak, şöyle devam etti: “Burası her kültürden tarihi eserlerin olduğu bir yer. Burada kilise, yeldeğirmeni, hamam ve 80’e yakın tescilli bina var. Bu binalar, aslına uygun olarak restore ediliyor. Nilüfer Belediyesi, Bursa Valiliği’nin katkılarıyla vatandaşlardan taahhütname alarak proje çalışmaları yapıyor. Meydandaki bazı evler restore edildi, diğer evler de restore edilecek. Restore edilemeyenler de aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. Bu restorasyon çalışmaları tamamlandığı zaman mahalle meydanı, özgün ve tarihi kimliğine kavuşmuş olacak.”

Gölyazı

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ

Gölyazı’nın her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladığına da değinen Mahalle Muhtarı İbrahim Şahin; “Burası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi bir yer. İstanbul ve İzmir’den çok gelen oluyor. Hafta sonları 8-10 bin kişi mahallemize geliyor. Yurt dışından da Japonya, Çin, İngiltere, Avrupa ve Arap ülkelerinden gelenler oluyor. Özellikle son yıllarda en çok Arap turistler geliyor. Gölde turizm amaçlı tekne gezintileri yapılıyor. Bununla ilgili Gölyazı Turizm Geliştirme ve Kalkındırma Kooperatifi kuruldu. Bu kooperatif, saltanat tekneleri aldı. Şu anda üç tane saltanat teknesiyle turistleri gölde gezdiriyor. Arap turistler, saltanat tekneleriyle geziyi çok seviyor” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor