Cenay Toprakkaya

Avrupa’nın en büyük kentsel parkı; Harikalar Diyarı

Avrupa’nın en büyük kentsel parkı; Harikalar Diyarı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında yapılan Harikalar Diyarı, 12 yıldır başkentlilerin en fazla ziyaret edilen alanlar arasındaki yerini koruyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yapılan ve başkentlilere hizmet veren, 1 milyon 300 bin metrekarelik alanıyla Avrupa’nın da en büyük kentsel parklarından biri olan Harikalar Diyarı; içinde bulunan piknik alanları, spor kompleksi, kültürel alanlar, yeşil alanlar ve Masal Adası gibi bölümlerle cazibesini arttırıyor.

Harikalar Diyarı

ÇOCUKLAR, MASAL KAHRAMANLARIYLA TANIŞIYOR

Başkentli çocuklar, Harikalar Diyarı içinde 25 bin metrekare alana kurulan Masal Adası’nda bulunan 12 farklı çizgi film kahramanıyla tanışma imkanı buluyor. Tarkan, Karacaoğlan ve Boğaçhan, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Alaaddin ve Sihirli Lambası, Karagöz ve Hacivat, Şirinler, Taş Devri, Red Kit ve Daltonlar gibi masal kahramanlarına çocuklar yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca 16 metre büyüklüğündeki Guliver Heykeli, çocuklarla beraber ailelerin de ilgisini çekiyor.

avrupanin-en-buyuk-kentsel-parki-harikalar-diyari-1

SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL, AVRUPA’NIN DA EN BÜYÜĞÜ!

Şehir merkezinde olan ve Avrupa’nın en büyük kentsel parkı özelliğine sahip olan Harikalar Diyarı içerisinde; 2 bin 800 metrekare alan içerisinde bulunan 550 kişilik bir büyük ana salon ve 2 yan salondan oluşan modern nikah salonu, 4 bin 500 kişilik yarı açık göl amfisi, kıyı çay bahçesi, Anadolu Sofrası Lokantası, Deniz Ürünleri Lokantası, fastfood lokantaları, büfeler, yönetim binası, 350 kişilik modern bir toplantı salonu, sergi, sinema ve tiyatro salonları, futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahaları, engellilerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzlarının bulunduğu spor kompleksleri, kır kahvesi, kafeteryalar, fitness center, piknik alanları, otoparklar, bisiklet, yaya yolları ve 650 bin 890 metrekarelik yeşil alan bulunuyor.

avrupanin-en-buyuk-kentsel-parki-harikalar-diyari-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su