Kadir Toprakkaya

Avrupalı turizmcilerin Rus turist korkusu

Avrupalı turizmcilerin Rus turist korkusu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Batı ile Rusya arasında Ukrayna krizi nedeniyle iplerin gerilmesi ve bunun ekonomiye yansımaları özellikle Rus turistlerin tercih ettiği Avusturya ve İsviçre’deki kayak merkezlerini endişelendiriyor.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve rublenin euro karşısında 5’te bir oranında erimesi nedeniyle bu merkezlerde Rus turist sayısında bu yıl 20 azalma bekleniyor.

Turizm firması Oetztal’dan Carmen Fender, sezon başında yaptığı değerlendirmede, “Şimdiden beraber çalıştığımız ve bizim için önemli olan bazı tur operatörleri pazardan çekildi. Aynı zamanda Rusya ve Ukrayna’dan daha az rezervasyon ve talep olduğunu görüyoruz.” dedi.

Uzmanlar özellikle Rus turist sayısındaki azalmanın 3-10 Ocak arasındaki Ortadoks Noel tatili sırasında kayak merkezlerinde daha da belirgin olarak görülebileceğini belirtiyor. Avusturya’daki işletmeciler için Rus turistlerin sömestr tatilinden önceki genelde sakin geçen Ocak ayı açısından kritik önemi bulunuyor.

Genelde sayıdaki azalmanın paket tur programı satın alanlarda görüleceği, en zengin kısımın bundan etkilenmeyeceği görüşü hakim Buna karşın yinede kayak merkezlerinin yerel turiste dönük fiyatlandırma ve etkinliklere ağırlık verilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor