TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Artam Antik 283. müzayedesini düzenliyor

Yazar Haber Merkezi

Türk Çağdaş Sanatı’nın değerli eserlerini sanatseverler ile buluşturan Antik A.Ş. Müzayede Evi, sezonu Çağdaş Türk resim sanatı ile açıyor.

Çağdaş Türk Resim sanatının usta ismi Ömer Uluç’un kendi dünyasını özetlediği son başyapıtı müzayedeye çıkıyor. 250 x 880 cm ebatları ile “Ölüdeniz” konulu eser Uluç’un geride bıraktığı en görkemli yapıt olarak biliniyor. Antik A.Ş. müzayede evinin 15 Kasım Cumartesi günü Antik Palace’da gerçekleştireceği 283. müzayedesinde Türkiye’nin önde gelen modern ve çağdaş sanatçılarına ait eserler satışa sunuluyor.

BİRÇOK DEĞERLİ SANATÇI İLE BİRLİKTE…

Modern Türk resminin ustalarından günümüz sanatçılarına kadar uzanan geniş bir yelpazenin sunulduğu müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Ömer Uluç, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Fahrel Nisa Zeid, İlhan Koman, Komet, Adnan Varınca, Nuri İyem, Özdemir Altan, Ergin İnan, Orhan Peker, Burhan Uygur, Avni Arbaş, Neşe Erdok, gibi birçok değerli sanatçıya ait eserler yer alıyor.

Müzayedenin en görkemli eserlerinden biri “Ölüdeniz” isimli Ömer Uluç’un kitaplara konu olmuş son başyapıtı. Usta sanatçının vefatından hemen önce tüm figürlerini bir araya getirerek hayatını anlattığı bu görkemli eser, 250 x 880 cm ebatları ile görenleri sanatçının iç dünyasına çekiyor. 700,000 TL açılış fiyatı ile satışa sunulacak eser Çağdaş Türk resim sanatının da en büyük ebatlı başyapıtlarından biri. Müzayedede ayrıca usta sanatçı Erol Akyavaş’ın ünlü “VAV” ve “Kayıp Derviş” isimli eserleri ile 1960’lı yıllara ait figüratif çalışması, Aralarında Orhan Peker, İhsan Cemal Karaburçak gibi değerli eserlerin yer aldığı Abdurrahman Hancı koleksiyonu, Burhan Doğançay’ın “Kurdeleler” döneminden 1972 tarihli eserleri ile “Duvarlar” serisinden 2002 tarihli çarpıcı bir eseri müzayedede satışa sunulacak eserler arasında.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER