Haber Merkezi

Antalya’da turistik denizaltı heyecanı

Antalya’da turistik denizaltı heyecanı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 1 Nisan 2017 tarihinde faaliyete geçmesi planlanan turistik denizaltı “Nemo Primero” ile deneme dalışı yaptı. Denizaltıya Kemer Karayolu’ndaki balıkçı barınağından binen Karaloğlu, Sıçan Adası yakınlarında düzenlenen dalışa katıldı.

Vali Karaloğlu, 20 metreye dalan denizaltının ön kısmına geçip, “Türk turizminin geleceği için el ele” yazılı pankartı açan dalgıçlara selam verdi. Denizaltında gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaloğlu; turizm çeşitliliği ve alternatif turizm açısından denizin altını da kullanmanın ciddi avantaj sağlayacağını, turistik denizaltı Nemo Primero’nun denizin altını görme imkanı vereceğini, 2017 turizm sezonu için de farklılık oluşturacağını söyledi. Denizin altının üstünden daha rahat olduğunu ifade eden Vali Münir Karaloğlu, gezinin keyifli geçtiğini dile getirdi.

turistik denizaltı

AVRUPA ÜLKELERİNDE İMAJ DÜZELTME FAALİYETLERİ YÜRÜTÜLÜYOR

Karaloğlu, Antalya’nın turizm açısından en kötü sezonlardan biri olarak gösterilen geçen yıl bile 6,5 milyon turist ağırladığını, 2017’nin turizm açısından 2016’nın çok üstüne çıkılacağı bir sene olacağını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu: “Bir yandan sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yurt dışındaki turizm fuarlarına katılıyoruz, diğer yandan Avrupa ülkelerinde imaj düzeltme noktasında etkin temaslarda bulunuyoruz. Antalya’nın dış turizm fuarlarında ayrı bir destinasyon ve marka olarak tanıtılması için gayret gösteriyoruz.”

MALİYETİ 5 MİLYON DOLAR

Submarine Turkey, IHS Travel ve Touristfly Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Emre Yavuzyiğit ise, Türk turizmine kazandırdıkları turistik denizaltı Nemo Primero’nun maliyetlerinin yaklaşık 5 milyon dolar olduğunu bildirdi. Türkiye’nin sivil denizaltıyla turizm yapabilen ilk 7 ülkeden biri olacağını kaydeden Yavuzyiğit, Antalya’dan sonra ikinci denizaltı projesi için Ege kıyılarını düşündüklerini söyledi. Yunus Emre Yavuzyiğit; “Antalya’da Nisan ayı başında resmi açılışımızı yapacağız. Her gün dalış gerçekleştireceğiz. Ekibimiz teknisyeninden kaptanına kadar askeri denizaltılarda görev almış, yönetmiş kişilerden oluşuyor” şeklinde konuştu.

ADETA UZAYDA GİBİ

Denizaltının dört kaptanından biri Şakir Tankut Ambarcı, turistik denizaltının suyun altında adeta uçuyormuş hissi verdiğini söyledi. Denizaltıyla dalmayı “Muhteşem zevkli, çok güzel” diye nitelendiren Ambarcı; “Adeta uzay gemisi gibi. Uzayda dolaşıyor gibi suyun altında dolaşıyorsunuz” dedi. Kaptan Ahmet Mertcan da turistik denizaltının emniyetli, 18 metre boyunda, 44 yolcu, 110 metre dalış ve 72 saat su altında kalma kapasitesine sahip olduğunu dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su