Cenay Toprakkaya

Antalya’da Özel Yörük Müzesi kuruldu

Antalya’da Özel Yörük Müzesi kuruldu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın en önemli değerlerinden yörük kültürü, zamanın yıpratıcı etkisine karşı koyup hala varlığını devam ettirse de, bu kültürü yaşayanların sayısının artık günden güne azalması Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından, Manavgat’ın Evren Mahallesi’ne Özel Yörük Müzesi kuruldu. Müzede yörük kültürünün tanıtıldığı bine yakın etnografik nitelikte eser sergileniyor.

Müzenin Danışmanlığını Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ak ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden emekli Dr. Attila Erden yapıyor. Tematik bir sergilemenin yapıldığı Özel Yörük Müzesi’nde Yörüklerin Mekanları, Yörüklerde Sosyal Hayat, Dokumacılık ve El Sanatları, Hayvancılık, Tarım, Mutfak Kültürü konuları ziyaretçilerine tanıtılıyor.

Yörük Müzesi

CANLANDIRMALI MÜZE

Yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alana kurulan Özel Yörük Müzesi’nde ayrıca, yörük yaşantısının gelenek ve göreneklerini ziyaretçilere tanıtmak ve müzenin açık hava sergilerini daha anlaşılır kılmak için heykellerle canlandırmalar yapılıyor. Yörük göçü, hayvancılık ve yörük kültürünün önemli bir eğlencesi olan yağlı güreş sporu, heykellerle ziyaretçilere tanıtılıyor. Müzenin açık hava sergi alanında 3 tip yörük çadırı, ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor.

HER GÜN AÇIK

Yörük kültürünü yaşayan vatandaşlardan gelecek bağışlarla sergilerin periyodik olarak güncellenmesi hedeflenen Özel Yörük Müzesi, haftanın her günü saat 08.30-17.30 arasında ücretsiz olarak ziyaret ediliyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor