Haber Merkezi

Antalya Valisi’nden Perge Antik Kenti’ne ziyaret

Antalya Valisi’nden Perge Antik Kenti’ne ziyaret
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya Valisi Münir Karaloğlu; İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Rölöve ve Anıtlar Müdür Vekili Cemil Karabayram, Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel ile birlikte Aksu ilçesinde bulunan Perge Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

Gezinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Karaloğlu; antik kentteki mevcut yapıların durumu, kazı çalışmaları, konservasyon ve restorasyon çalışmalarını yerinde görmek, yapılacak işlere karar vermek amacıyla incelemelerde bulunduklarını söyledi. Perge Antik Kenti’nde tiyatro, stadyum, cadde, hamam ve agora gibi çağının özelliklerini taşıyan bütün yapıların halen ayakta olduğunu aktaran Karaloğlu, Antalya Müze Müdürlüğü’nün de 2012 yılından bu yana devam eden kazıları bulunduğunu, Perge’nin muhteşem bir eser olmasına karşın antik kente gelen ziyaretçi sayının azlığına dikkati çekerek, şunları ifade etti:

YENİ BAKIŞ AÇILARI YAKALAMAK ŞART

“Lara’ya, Kundu’ya, Belek’e çok yakın bir mekan. Bu saydığımız yerlere yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi geliyor. Geçen sene buraya gelen ziyaretçi sayısı ise 60 bin kişi. Sizin aracılığınızla bir çağrıda bulunmak istiyorum, bizim Antalya’da artık turizmle ilgili yeni şeyler söyleme zamanımız geldi de geçiyor. Eğer buraya yılda 60 bin kişi giriyorsa hepimizin yeniden turizmi düşünmemiz, yeni bakış açısı yakalamamız lazım. Sektördeki bütün dostlarıma çağrıda bulunuyorum, eğer Antalya’da Perge’ye yılda 60 bin kişi, Aspendos’a 300 bin kişi, Antalya Müzesi’ne 60 bin kişi giriyorsa, bu başta şehri yöneten il valisi olarak benim ve sektördeki bütün oyuncuların olayı yeniden düşünmesi gerekiyor.”

Perge

GECE ZİYARETİNE AÇILABİLİR

Perge’nin rehberler eşliğinde 15 dakika girip çıkmaktan ibaret olmadığını, burayı gerçekten gezmenin bir kişinin bir gününü aldığını anlatan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kültür turizminin sektörle oturulup detaylı konuşulması gerektiğini vurguladı. Talep geldiği sürece Perge gibi antik alanların gece ziyaretlerine de açılabileceğini belirten Karaloğlu, şöyle devam etti:

ELİMİZDE ÇOK KIYMETLİ DEĞERLER VAR

“Yeter ki talep gelsin, bu mekanları 24 saat turizmin hizmetine verebiliriz. Gelsinler buralarda farklı etkinlikler yapsınlar, sektörümüze tahsis edelim, beraber kullanalım. Ama önce bu talebi oluşturmamız lazım. Acenteden tur operatörüne ve otelcisine kadar herkesin turizm anlayışını yeniden gözden geçirmesi lazım. Elimizde çok kıymetli değerler var. Emin olun başka bir ülkenin elinde sadece Perge olsa, burayı görmeye 10 milyon insan gelir. Bizdeki 60 bin ziyaretçi sayısı çok komik, söylemeye bile utanıyorum. Bunu mutlaka düzeltmemiz lazım.”

PERGE ANTİK KENTİ

Antalya merkezine 17 kilometre uzaklıktaki, M.Ö. 1275 yıllarında kurulduğu tahmin edilen Perge, sadece bölgenin değil, tüm Anadolu’nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri olarak gösteriliyor. Perge’de 1946 yılından bu yana yürütülen kazılarda gün ışığına çıkarılan buluntular ile Antalya Müzesi, dünyanın en zengin Roma Dönemi heykel müzelerinden birisi olma özelliğini kazandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su