Haber Merkezi

Ankara keçisi turizm için sahneye çıkıyor

Ankara keçisi turizm için sahneye çıkıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, Ankara Keçisi’nin tarım ve tekstilden sonra turizm için de sahneye çıkmaya hazırlandığını ifade etti. Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Güven, Ankara keçisinin İstanbul’da düzenlenen Emitt Turizm Fuarı’nda ziyaretçilerle buluştuğunu ve yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Bu yıl 21’incisi gerçekleşen fuara eski Ankara evleri ve Ankara Kalesi konseptiyle katıldıklarını belirten Özgür Güven, fuarda ayrıca Ankara keçilerini de sergilediklerini kaydetti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi’nin, başkentin tarımsal ürünlerinin markalaşması ve turizm destek ürünü olarak değerlendirilmesi noktasında bir dizi çalışma yürüttüğüne işaret eden Başkan Güven, şu açıklamalarda bulundu:

Ankara keçisi

TURİZM AÇISINDAN ALTIN BİR DEĞER

“Ankara keçisi, tarım ve tekstilden sonra turizm için de sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Yurt dışında yüksek bir bilinirliğe sahip olan Ankara keçisi, hayvancılık ve tekstilde olduğu kadar Ankara’nın turizmi açısından da bir altın değer. Sağlık, doğallık, organiklik gibi kavramların her geçen gün daha da önem kazandığı günümüzde, sağlıklı üretimin ve yaşamın sembolü Ankara keçisinin yetiştiricilik koşulları agro turizm boyutuyla değerlendirilebilir.

TURİZM, TERMAL VE TARIM BİR POTADA BULUŞTURULACAK

Ayrıca, Ankara keçisinden elde edilen ürünleri turizm destek ürünü olarak da kullanabiliriz. Her iki alanda da çalışmalar yürütüyoruz. Ankara’nın kırsal zenginliğini jeotermal kaynaklar ile buluşturarak, Ankara turizmi için bir çekim merkezi yapabiliriz. Kamuoyunda 3T olarak bilinen turizm, termal ve tarımın bir potada buluştuğu projeler üzerine çalışıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek, bize tarımı ve turizmi işaret etti. Bugün Ankara, bir tarihi ve kültürel değerler şehri.”

ANKARA KEÇİSİ, TURİZM ELÇİSİ OLARAK GÖREV YAPACAK

Özgür Güven, bundan sonraki hedeflerinin tarım ve turizm alanında Ankara’yı kalkındırmak olduğunu bildirdi. Ankara keçisinin yaşam ve yetiştiricilik koşullarından yola çıkarak oluşturacakları destinasyonların hem yurt içinde, hem de yurt dışında yoğun ilgi ile karşılaşacağını düşündüklerini dile getiren Güven; “Ankara keçisi, Orta Asya’dan bu yana bize hizmet ediyor. Osmanlı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda var. Ankara’yı doğalgazla buluşturan projenin bile ücretini tiftik karşılığı yapmışız. Bugün de dünyanın her yerinde Angora ismiyle Ankara’nın ve Türkiye’nin turizm elçiliğini yapıyor. Ankara keçisinin kendisinden, yaşam koşullarından, tiftiğinden, sütünden, derisinden, hatta boynuzundan turizm adına yararlanmak istiyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su