Delal Atamdede

Akdeniz’de turizm güçleniyor

Akdeniz’de turizm güçleniyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yönetim Kurulu’nda Türkiye’den de bir üyenin yer aldığı Akdeniz Turizm Vakfı, 2013 yılından beri düzenlemekte olduğu uluslararası forumlardan birini daha gerçekleştirdi. Malta’da geçtiğimiz hafta “Mediterranean Blue” mottosu ile düzenlenen 5. Akdeniz Turizm Forumu’nda önemli adımlar atıldı.

1-3 Mart 2018 tarihleri arasında Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca’nın himayelerinde gerçekleşen foruma, 39 ülkeden 1.500’e yakın davetli katıldı. Akdeniz’de turizmin güçlenmesi ve geleceğiyle ilgili uzmanlar, son derece yararlı önerilerde bulundu.

KONUK ÜLKE GANA

Akdeniz Turizm Forumu’nun konuk ülkesi Gana, onur konuğu ise Gana Kralı Hasan idi. Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca’nın konuğu olarak 40 kişilik bir ekip ile foruma katılan Gana Kralı ve beraberindeki heyet, buluşmaya büyük renk kattılar. Kral Hasan, Akdeniz Turizm Vakfı Kurucusu Tony Zahra’ya Gana’nın cıvıl cıvıl renklerle bezeli milli kıyafetini hediye ederek, törenle kuşandırdı.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE LİDER

Akdeniz Turizm Vakfı Genel Sekreteri Andrew Agius Muscat, forumun açılışında yaptığı konuşmada “Gösterdiğimiz titiz çalışmalar ile Malta’daki otel sektörü, enerji verimliliğinde lider olarak yer almaktadır. Malta Hükümeti tarafından finanse edilen enerji verimliğiyle ilgili yazılım, Akdeniz bölgesindeki bütün ülkelerin yararlanabileceği bir programdır” dedi. Malta Cumhurbaşkanı Preca ise, geçen yıl olduğu gibi bu sene de “Turizm sektörünün barışı inşa etme, sürdürme ve refah yaratma yeteneği vardır. Barış ve huzur olmadan turizm olmaz” mesajı verdi.

YENİLİKÇİ OLMAK İÇİN SOMUT TEŞVİKLER GELİŞTİRİLMELİ

Malta Turizm Bakanı Konrad Mizzi; “Akdeniz’de yenilikçi olmak için somut teşvikler geliştirmenin zamanı gelmiştir. Şimdi, otel enerji verimliliğinde üretimden talebe odaklanılmalı, otel işletmecilerini teşvik etmek adına kararlar alınmalıdır” şeklinde konuşurken, Akdeniz Turizm Vakfı Kurucusu Tony Zahra; “Şimdi talep tarafında verimliliği artırmalı ve operasyonları enerji kullanımını azaltabileceğimiz modellere dönüştürmeliyiz. Kullanmadığımız enerji, en ucuz enerjidir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEN YOĞUN KATILIM

Dr. Barbaros Kon’un Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olması nedeniyle, Akdeniz Turizm Forumu’na Türkiye’den de yoğun ilgi vardı. FIJET Türkiye, Delal Atamdede başkanlığında aralarında duayen turizmciler Hüseyin Kurtoğulları ve Erkunt Öner’in de yer aldığı 25 kişilik bir ekiple forumda varlığını ortaya koyarken; Coca-Cola İçecek Türkiye’den Ece Süeren Ok ve Çehreli Danışmanlık’tan Şehnaz Çehreli, forumun açılışında birer sunum yaptılar.

DELAL ATAMDEDE, MALTA TV’YE KONUK OLDU

Forumun ilk gününde FIJET Türkiye Başkanı Delal Atamdede, Türkiye’nin turizm değerlerini anlatan bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonrasında Malta Televizyonu’na konuk olan Atamdede; “Türkiye, Malta’da düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu’na ilk günden beri destek vermekte, çalışmalarını son derece yerinde ve anlamlı bulmaktadır” dedi.

ÇOK SAYIDA PANEL VE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Akdeniz Turizm Forumu’nda 30’a yakın panel ve ikili görüşme gerçekleştirildi. Bunlar içinde en dikkat çekeni ise, Filistinli Mona Khalilieh Salah moderatörlüğünde gerçekleşen “İnanç Turizmi” konulu paneldi. Malta Turizm Ofisi adına düzenlenen panelde kutsal yerler, inanç turizmin rolü ve yerel toplulukların sosyal kapsayıcılığı konuşuldu. Panele katılanlar ise şöyleydi: Filistin – Bethlehem Belediye Başkanı Tony Salman, Filistin – Beit Jala Belediye Başkanı Nicola Khamis, Filistin – Beit Sahour Belediye Başkanı Jehad Khair, İtalya – Assisi Belediye Başkanı Stefania Proietti, Malta – Gozo Ghajnsielem Belediye Başkanı Franco Ciangura, Malta – St. Johns Co Katedrali’nden Wilfred Buttigieg, FIJET Hırvatistan Genel Sekreteri Marijana Rebiç.

ERKUNT ÖNER’E AKDENİZ TURİZM VAKFI BÜYÜK ÖDÜLÜ

Buluşmada Akdeniz Turizm Vakfı Ödülleri de sahiplerine verildi. Türkiye’den TURA Turizm Kurucusu Erkunt Öner, Akdeniz Turizm Vakfı Büyük Ödülü’nü düzenlenen törende aldı. Geçtiğimiz yıl bu ödül, turizmde sağlamış olduğu innovatif/yenilikçi örnek çalışmalar ve misafirperverlik anlayışında Akdeniz turizmine yapmış olduğu katkılardan dolayı Murat Ersoy’a verilmişti.

AKDENİZ KONFERANS MERKEZİ’NDE MUHTEŞEM GALA

Forumun ikinci akşamında bir de gala yemeği verildi. Geçmişte Malta Şövalyeleri’nin tedavi edildiği hastane olarak kullanılan, şimdilerde ise Akdeniz Konferans Merkezi olarak kullanılan tarihi yapının atmosferindeki buluşma son derece renkliydi. Akdeniz Turizm Vakfı tarafından ünlü Şef Bruno Santori yönetiminde bu sene ilk defa oluşturulan 55 kişilik Akdeniz Orkestrası, verdiği müthiş konser ile konukları adeta büyüledi.

BÜYÜLEYİCİ DEFİLE

Akdeniz Turizm Forumu bu defa öylesine dolu dolu yaşandı ki, gazeteci olarak bizler takip etmekten yorgun düştük. Üç gazeteciyle takip etmemize rağmen bazı etkinlikleri yaşayamadık. Bunlardan biri de defile performansı idi. Bu yıl ilk kez programa ilave edilen defile için izleyenler büyüleyici yorumunda bulundular.

BURSA’DAN MALTA’YA

Malta Hilton’da düzenlenen forumda ürün ve hizmetlerini sergileyen markalar arasında, bir Türk firması da vardı. Bursa merkezli EDUMOB Eğitim ve Ofis Mobilyaları Şirketi, açtığı 40 metrekare büyüklüğündeki stant ile buluşmanın en dikkat çeken markalarından oldu. Kaan Toy önderliğinde Bursa’dan gelen EDUMOB Ailesi, etkinlik boyunca ziyaretçilere Bursa’nın ünlü kestane şekeri paketlerini hediye etti.

Akdeniz Turizm Forumu

        

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor