Coris julis over a Zostera seagrass bed near Kas. The Rainbow Warrior is in the Mediterranean for a three-month ship tour taking action on the threats to the sea and calling for a network of large-scale marine reserves to protect the health and productivity of the Mediterranean Sea.

 Cenay Toprakkaya

Akdeniz’in dibi çölleşiyor

Akdeniz’in dibi çölleşiyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Akdeniz’de 5 bin yıldan fazla süredir varlığı bilinen ve adını mitolojideki deniz tanrısı Poseidon’dan alan “Akdeniz’in Amazon Ormanları” Posidonia Çayırları, teknelerin çıpa ve zincirleri nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Deniz tabanında 30 metre derinliğe kadar inen ve kıyı ekosisteminde çok önemli yer tutan çayırlar, Antalya bölgesinde Sıçan Adası, Kemer Ayışığı Koyu ve Kekova’da büyük tahribata uğrarken; bilim adamları Akdeniz’in dibinde çölleşme başladığı uyarısında bulundu.

Akdeniz

TONOZLAMA YA DA KAZIKLAMA SİSTEMİ İLE TÜR KORUNABİLİR

Boyu 1 metre civarında olan Posidonia Çayırları’nın deniz suyunu temizlediği gibi diğer bazı canlıların besinini de oluşturduğunu vurgulayan uzmanlar, teknelerden atılan çıpa ve zincirlerin çayırları adeta mahvettiğini dile getirdi. Bütün çıpa atılan yerlerde tahribatın had safhada olduğuna değinen uzmanlar, denize çıpa atılmadan da tonozlama ya da kazıklama sistemi ile bu türün korunabileceğini vurguladı.

akdeniz-in-dibi-collesiyor-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su