Haber Merkezi

Afrikalı büyükelçiler Kütahya’da

Afrikalı büyükelçiler Kütahya’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dumlupınar Üniversitesi’nin (DPÜ) daveti üzerine 30 Afrika ülkesinin Türkiye Büyükelçisi, Kütahya’ya geldi. Kente gelen Afrikalı büyükelçiler onuruna, Yoncalı Termal Turizm Merkezi’ndeki bir otelde yemek organizasyonu düzenlendi.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, etkinlikte yaptığı konuşmada DPÜ’nün gerçekleştirdiği organizasyonun, kentin tanıtımına ve ülkeler arası işbirliğine önemli katkıları olacağını söyledi. Büyükelçilerin kentte misafir edilmesinin ve devamında da gerçekleştirilecek projelerin gönülleri birleştireceğini belirten Nayir; “Anadolu coğrafyası bizler için büyük önem arz ediyor. Anadolu toprakları Mevlana’yı, Yunus Emre’yi yetiştiren topraklardır. Bu topraklara yakışan, bütün insanlığı bir araya getirip, gönül kapılarını açan projeler gerçekleştirilmesidir. Bugün üniversitemiz, gönülleri birleştirecek bir projeyle Afrika ülkelerinin büyükelçilerine Kütahya’da ev sahipliği yapmaktadır ve bu bizi gururlandırıyor” şeklinde konuştu.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir…

MİSAFİRLERİN İYİ NİYET ELÇİLERİ OLMALARINI SAĞLAMAK HEDEFLENİYOR

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ise, gönül köprülerini oluşturacak projenin ilk aşamasının büyükelçilere Kütahya’yı tanıtmak olduğu aktardı. Büyükelçilerin Türkiye’yi, Kütahya’yı ve üniversiteyi daha yakından tanıtma imkanı bulacaklarını dile getiren Gören; “Biz de o ülkeleri daha yakından tanıma fırsatı yakalayarak, gönüllerde kardeşlik köprüleri kurmayı hedefliyoruz. Davetimiz üzerine Kütahya’ya gelen büyükelçilere özellikle turizm ve jeotermal alanlarımızı, tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıtacağız. Projenin devamında Afrika coğrafyasındaki ülkelerden akademisyen, üst düzey bürokrat ve gazetecileri Kütahya’ya davet edip, üniversite bünyesinde 6 ay Türkçe kursları vermeyi düşünüyoruz. Gelen misafirlerin ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin, Kütahya’nın ve üniversitemizin iyi niyet elçileri olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören…

AFRİKA, YATIRIM İÇİN ÇOK CAZİP BİR BÖLGE

Afrikalı büyükelçiler adında konuşma yapan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba da, Kütahya’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin Afrika ülkeleri adına büyük anlam taşıdığını dile getirerek; “Türkiye 2007’den beri bizim stratejik ortağımızdır. Liderlerimiz de bunu öyle görüyor. Bu ziyaretin Afrika’nın kalkınmasına katkı sağlayacağı inancındayız. Afrika, yatırım için çok cazip bir bölgedir. Bu yatırımlardan en az 50 yıl kazanç sağlarsınız. Para kazanmak ve akıllıca bir yatırım yapmak istiyorsanız, Afrika’ya gelmelisiniz. Bu ziyaret, Türkiye ve Afrika için uzun bir yolun ilk adımı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Afrikalı büyükelçiler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su