Haber Merkezi

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin açılış gecesi gerçekleşti

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin açılış gecesi gerçekleşti
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ile Festival Direktörü Elif Dağdeviren ev sahipliğinde düzenlenen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin açılış gecesi gerçekleşti.

Açılış gecesinde yıldızlar adeta resmi geçit yaparken; Onur Ödülleri bu yıl yönetmen Feyzi Tuna ile tiyatro ve sinema dünyasının önemli ismi Yılmaz Gruda’ya, Altın Portakal Emek Ödüllleri ünlü seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacoğlu’na, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise efsanevi sanatçı Emel Sayın’a takdim edildi. “Amelie” filmiyle yıldızlaşan Audrey Tautou da gecede Altın Portakal Onur Ödülü aldı.

SALON HINCA HINÇ DOLDU

5 bin kişilik salonun hınca hınç dolduğu açılış gecesinin sunuculuğunu Haktan Uysal ve Nihan Günay üstlendi. Gecenin konuları arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, George Hamilton, Esai Morales, John Savage, Cassandra Gava, Maria Garzia Cucinetta, Mehmet Aslantuğ, Yavuz Bingöl, Emel Sayın, Züleyha Ortak, Nesrin Cavadzade, Göksel, Deniz Çakır, Nursel Köse, Pelin Karahan, Yılmaz Gruda, Mehmet Özgür, Özgür Çevik, Yüksel Aksu, Erdal Tosun, Mustafa Alabora, Menderes Samancılar, Yılmaz Gruda ve jüri üyeleri Beste Bereket, Harika Uygur, Martha Otte, Mehmet Özgür, Orhan Topçuoğlu, Sydney Levine, Semih Kaplanoğlu, Nursel Köse, Ruth Hauger, Wash Westmoreland, Andie MacDowel, Mirsad Purivatra, Najwa Najjar ile daha birçok ünlü isim gecede hazır bulundu.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-6

“SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ İLE DOSTLUĞA, BARIŞA EL UZATIYORUZ”

Menderes Türel, 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan özel anma videosu gösterimi sonrasında yaptığı açılış konuşmasına; “Şehitlerin her biri bir güneşti, kendilerini feda ettiler. Ama Türkiye’nin yolunu aydınlattılar. Bugün bu salonda bir kez daha sanatın birleştirici gücü ile dostluğa, kardeşliğe ve barışa el uzatıyoruz” diyerek başladı. Türel’in konuşmasının ardından sahneye davet edilen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da ise; “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’e bu muhteşem organizasyon için teşekkür ediyoruz. 1. Türel ve 2. Türel dönemi diye bir durum var. Her iki dönemde de getirdiği vizyon için de kendisine çok teşekkür ediyoruz. En başta da Antalyalıları tebrik ediyorum, 53 yıldır bu festivale sahip çıktıkları için. Bize başka dünyaların mümkün olduğunu gösteren sanatçılara da teşekkür ediyorum” sözleriyle büyük alkış aldı.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-5

EFSANE OYUNCU TARIK AKAN UNUTULMADI

Uluslararası ve ulusal yarışma filmlerinin barkovizyonda tek tek gösterilmesinden sonra, jüri üyeleri de isimleriyle anons edilerek konuklara tanıtıldı. Hayatını kaybeden oyuncuların fotoğraflarının perdeye yansıdığı anlarda duygusal dakikalar yaşandı. Son olarak kısa süre önce hayatını kaybeden Tarık Akan için yapılan sokak röportajları ve efsane oyuncunun çeşitli filmlerinden eski fotoğrafları gösterildi. Gecede, Altın Portakal Emek Ödülü’ne seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ve Tolon Karacaoğlu layık görüldü.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-8

KENAN IŞIK’IN ÖDÜLÜNÜ OĞLU ALDI

“Yıldırım Önal Anı Ödülü” için seçilen isim ise Kenan Işık oldu. Işık’ın ödülünü oğlu Mehmet Işık alırken, “Bu ödülün babama gitmesi çok anlamlı, çünkü babamın hikayesi ve tiyatro kariyeri Yıldırım Önal ile başladı. Daha lise çağındayken Yıldırım Önal Tiyatrosu’ndaydı. Babaannem ise ‘adam’ olmasını istiyordu. Yıldırım Önal ve eşi tiyatroda olması için çok çaba sarf etmiş ve babam bildiğiniz Kenan Işık olma yoluna o vesileyle girmiş. Çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-3

“YUKARIYA ELİM BOŞ GİTMİYORUM”

Yılmaz Gruda’ya Onur Ödülü’nü ise Özgür Çevik verdi. Özgür Çevik, usta oyuncu hakkında “Sadece oyunculuğuyla değil, hayattaki duruşuyla da bize örnek olan güzel insan. Sana çok teşekkür ediyorum” diye konuşurken; Yılmaz Gruda da “Geçenlerde düşündüm, 75 yılı devirdim. Tanrı’nın huzuruna elin boş gidiyorsun dedim ve Antalya Film Festivali’nden telefon: ‘Sayın Gruda, kesinlikle yukarıya eli boş gitmeyeceksiniz’ dediler ve sözlerini tuttular” dedi.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-8

“İNANILMAZ BİR HEDİYE”

Dünyaca ünlü yıldız Audrey Tautou’nun ödülünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Menderes Türel birlikte verdi. Audrey Tautou, ödül konuşmasında “Çok heyecanlıyım. Kariyerimde çok değerli bir onur ödülü alıyorum. Bu inanılmaz hediye için teşekkür ediyorum. Arkamda gördüğünüz filmde bir Türk kızını oynamıştım. Bu film için İngilizce’mi geliştirmem gerekiyordu, sonuçta İngilizce’yi Türkçe aksanla konuşur oldum. Yıllar önce İstanbul’a bir çekim için gelmiş ve aşık olmuştum. Şimdi de bu müthiş şehir Antalya’ya aşık oldum. Kariyerimde de kaderinin efendisi olan cesur kadınları seçiyorum” şeklinde konuştu.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-7

“BU ÖDÜL BENİM İÇİN ÇOK FARKLI”

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Emel Sayın aldı. Sayın çok heyecanlandığını vurgularken, “Duygularımı nasıl anlatacağım bilmiyorum. Gerçekten heyecanlandım. Olağanüstü bir an. Benim işim müzik, şarkı söylerim ama 15 de filmim var. Bu filmler ve seslendirdiğim 100’e yakın şarkı da halkımız tarafından ne kadar beğenilmiş ki, bana bu ödül takdim edildi. Bu benim için onur verici. Bana büyük destek veren halkımıza minnettarım. Ayrıca çok değerli yönetmenlerimize, rol arkadaşlarımıza, hepsine sevgilerimi yolluyorum. Bu ödül farklı bir kulvarda geldi. Çok değerli, çok farklı. Sağ olun” dedi. 53. Uluslararası Antalya Film Festivali açılış gecesinin finali, Yavuz Bingöl performansıyla yapıldı.

uluslararasi-antalya-film-festivalinin-acilis-gecesi-gerceklesti-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su