Haber Merkezi

Uzunköprü’den UNESCO atağı

Uzunköprü’den UNESCO atağı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Uzunköprü’nün Kalıcı Liste’ye alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Başkan İşbilen, yaptığı yazılı açıklamada “dünyanın en uzun taş köprüsü” olarak bilinen Uzunköprü’nün UNESCO Kalıcı Listesi’ne girmesi için yapılacak çalışmalarda gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Tarihi taş köprünün kalıcı listeye girme çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü hatırlatan İşbilen, açıklamada şunları kaydetti:

Uzunköprü

ÖNCELİKLE KÖPRÜNÜN RESTORASYONU TAMAMLANMALI

“Yaptığımız yazılı başvuruda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için başvuru dosyası ve alan yönetimi planı hazırlama isteği dile getirilmiştir. 2016 yılında yapılan yasal bir değişiklikle bu konuda yetki bakanlığa verilmiştir. Bu nedenle alan yönetim planı hazırlanması konusundaki başvuru Bakanlığa yapılmıştır. Sürecin çok zor ve meşakkatli bir süreç olduğunu biliyoruz. Öncelikle köprünün restorasyonunun tamamlanması gerekli. Bu dönemin uzun süre alacağını biliyoruz. Bu süreçte Trakya Üniversitesi ile çalışacağız.”

UZUNKÖPRÜ’NÜN TARİHÇESİ

Uzunköprü, Edirne’de Ergene Nehri üzerinde Anadolu ile Balkanları birbirine bağlayan tek ve dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliği taşıyor. İlçeye ismini veren ve eski adı “Ergene Köprüsü” olan köprü, 1426-1443 yıllarında II. Murat tarafından dönemin başmimarı Müslihiddin’e yaptırıldı. Köprü, bin 392 metre uzunluğunda ve 6,80 metre genişliğinde. Osmanlı’nın, Balkanlar’a yapacağı fetihlerde doğal engel olarak karşısına çıkan Ergene Nehri’ni aşmak için yaptırdığı köprü, Türk ordusunun akınlarını kışın da sürdürebilmesini sağladı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su