Haber Merkezi

Turizmin duayenleri TUROYD ile tek çatı altında

Turizmin duayenleri TUROYD ile tek çatı altında
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından düzenlenen ve sektör duayenlerinin bir araya getirildiği ilk toplantı, hayli renkli görüntülere sahne oldu. CVK Park Bosphorus’ta gerçekleşen buluşmada turizm sektörü adına önemli istişareler gerçekleştirilirken, otel yöneticilerinin enerji dolu ve önümüzdeki sürece yönelik yoğun çalışma planlamaları dikkat çekti. TOURMAG Turizm Dergisi, tecrübeli turizmcilerin mutlu gününü görüntüledi.

TÜRK OTELCİLİĞİ, ULUSLARARASI STANDARTLARA TAŞINACAK

Meslektaşlarıyla dolu dolu bir programa imzasını atan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, açıklamalarında şunları ifade etti: “Turizm Otel Yöneticileri Derneği, bundan sonra birlik ve dayanışmanın tek adresi olacak. Türk turizminin gelişimi ve mevcut krizin aşılmasına katkıda bulunmanın yanı sıra Türk otelciliğini uluslararası standartlara taşıyacağız. Hedefimiz, 81 ilde vereceğimiz eğitimlerle profesyonel yönetim anlayışı oluşumuna katkı sunmak. Turizm destinasyonlarında bölgeler arası hızlı iletişim ve reel bilgi akışını sağlayacağız. Önemsediğimiz bir diğer konu ise, turizmin çeşitliliği ve doğru yatırım planları. Bu noktada otel çalışanları, işveren ve yatırımcılar arasında doğru bilgi akışı konusunda bir köprü kuracağımıza inanıyorum.”

Ali Can Aksu

TUROYD, 7 BÖLGEDE GÜÇLENECEK

81 ilde 2 bine yakın otel yöneticisini hedefleyen TUROYD’un misyonu, “Türkiye’nin yedi bölgesinde güçlenmek” olarak açıklandı. Türkiye’nin ve turizmin gündeminde otel yöneticilerinin de olmasını ve ortak çözüm noktasında paydaşlarla ile birlikte hareket edilmesini önemseyen TUROYD Başkanı Ali Can Aksu; “Bugüne kadar Bakanlık nezdinde ve bürokraside otel yöneticileri yok sayıldı. Oysa, 80 milyar dolarlık yatırımı yöneten ve o tesislere ruh veren, otel yönetici ve çalışanlarıdır. Dolayısıyla 81 ile yayılan Turizm Otel Yöneticileri Derneği’ni kurduk. Her birimiz, fahri turizm tanıtım elçisiyiz. Bakanlık, yerel yönetimler ve diğer turizm birliklerilye dirsek teması içinde çalışarak, Türk turizminin tanıtım ve eğitim çalışmalarında aktif yer almak istiyoruz” mesajı verdi.

EĞİTİM VE İSTİHDAM

TUROYD, ilk projesini eğitim ve istihdam üzerine gerçekleştirecek. Ali Can Aksu, proje ile ilgili yaptığı açıklamada “Milyarlarca dolarlık tesislere ruh veren, yöneticiler ve çalışanlardır. Bu derece donanımlı vasıflara sahip Türk otel yönetici ve çalışanlarının turizm politikalarında etkin rol almaması, ülke turizmi açısından bir kayıptır. Tüm otel yönetici arkadaşlarımızla birlikte ülke turizminin ileri seviyeye taşınması ve sorunların çözülmesi adına hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu noktada en önemli projemiz, eğitim ve istihdam olacaktır. Zaman içinde sektör profesyonelleri ile personel eğitimi, online-dijital pazarlama, satış ve yeni yatımlar için proje yönetimi, tedarik yönetimi ve dünyanın çeşitli noktalarından otel yönetici ve STK’larla entegrasyon gibi konuları gündeme taşıyacağız” şeklinde konuştu.

İLK TOPLANTI MORAL VERDİ

Sektör duayenlerinin bir araya geldiği bu ilk toplantı sonrasında, yeni projeler ve çalışmalar için yönetim kurulu nezdinde yeni buluşmalar planlanacak. Sektöre yeni bir soluk getirmesi ve işbirlikleriyle turizmi güçlendirmesi beklenen TUROYD’un toplantısına ilginin yoğun olması yüzleri güldürdü.

TUROYD

Nabi Avcı

Turizm Otel Yöneticileri Derneği

2 Responses to Turizmin duayenleri TUROYD ile tek çatı altında

 1. V. Salih ÇENE 17 Mayıs 2017 at 16:01

  Öncelikle Turizm sektörüne katkı yapmak amacıyla oluşturulan her kuruma saygı duyduğumu belirtmek isterim.
  Ancak, ülkemizin önemli sorunlarından birisi maalesef sektörümüze de yansıyor. Bir türlü birlikte hareket etme becerisi gösteremiyoruz ve sonucunda parçalar halinde birşeyler yapmaya çalışıp bir türlü istediğimiz sonuçları alamıyoruz.
  Bildiğiniz gibi 25 yıl önce kurulmuş olan POYD varken ve İstanbulda da temsilcilik açmışken, bu yeni kuruluşun amacı nedir? POYD Antalya’da kurulduğu için, İstanbul’u öne çıkarma isteği mi? yoksa POYD iyi çalışmıyor, biz daha iyi çalışıp farklı işler yapacağız düşüncesi mi? Ana neden birincisi ise; bu düşüncenin, seneler itibariyle, özellikle Otelcilik sektörüne ne kadar zarar verdiğini “Duayenler” iyi bilir. Eğer ikincisi ise, eleştiri ve taleplerinizi POYD Yönetimi ile paylaşıp,hatta yönetimine talip olup, POYD’un daha da güçlenmesi için çalışılsa daha iyi olmazmıydı?
  Herneyse, umarım çok daha başarılı işler yapıp, POYD’a da örnek olursunuz, aksi halde harcanan vakte, nakte ve enerjiye yazık olur.
  Bir de, başlığınızda kullandığınız “Duayen” kelimesi yerine, “Profesyonel” kelimesi kullanılsa sanırım daha doğru olurdu.

  Cevapla
 2. Mehmet Civelek 21 Mayıs 2017 at 21:55

  Salih Bey merhaba yazınızda haklı olduğunuz çok yer var .Bir duayen olarak doğru tespitleriniz olmuş .Fakat şunu bilmenizi isterim ki poyd sizin döneminizdeki poyd değil .25 yıl sadece Antalya dar boğazında kalmış .Türk Turizmini kucaklayamamış ve tek iddiası Elitist yapısını korumak olan mevcut politikaları bu arkadaşları bu yola itmiştir. Ve TUROYD bana kalırsa başarmıştır.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor