Kadir Toprakkaya

Turizmciler çözüm arayışında

Turizmciler çözüm arayışında
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya Barut Lara Otel’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra TUI CEO’su Friedrich Joussen, DRV Başkanı Norbert Fiebig gibi isimlerin de katıldığı kongrede, Türk turizminde yaşanan sıkıntılar masaya yatırıldı.

AKTOB’un düzenlediği 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, yurtdışından ve Türkiye’den birçok turizm sektörü temsilcisi katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, konuşmasına 2016 yılı değerlendirerek başladı. Sektöre büyük darbe vuran bu sezonun fırsat olarak tanımlanamayacağını ifade eden Hacısüleyman; “Fırsat değil ama fırsatçılığın yüz bulduğu bir sezondu. Böyle bir konjonktürde ne gibi fırsat olabilir ki?” dedi.

Uluslararası Resort Turizm Kongresi

FİYAT DÜŞÜRMEK TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Sektörün bu dönemde gittiği fiyat indirimlerini de değerlendiren Yusuf Hacısüleyman; “Fiyat her şey demek değildir. Fiyat her şey demek olsaydı, bu kadar kişi gelmemezlik etmezdi. Fiyat düşürmenin ne derece etkili olacağını ya da olmayacağını herkes kendi ölçmeli. Bu sene, turizmin ekonominin diğer dallarını ve cari açığı nasıl alt üst edebileceğini de öğrendik. Aynı zamanda yasal düzenlemeleri kısa sürede hayata geçirebildiğimizi gördük. Dünya turizminde politik söylem ve gelişmelerin turizmi bu denli etkilemesi yeni bir olgu. Bundan sonra misafirlerin destinasyon tercihlerinde, ülkelerin politik imajları da önemli bir rol oynayacak. 2017’ye girerken, tek başına işletmelerin çözemediği sorunlarla karşı karşıyayız. Bu sebeple 80-85 milyar dolar değer biçilen konaklama sektörü, birlikte hareket etme yeteneğini hızla kazanmalı, örgütlenme modellerinden birine kavuşturulmalıdır. Çağımızın en önemli sorunlarından birinin güvenlik olacağını şimdiden söyleyebiliriz. İnsan hakları ve kişisel saygının maksimum ortamda olduğu ülkeler, turizmde avantajlı olacak. Biraz sevgi, biraz saygıyı herkes hak ediyor” şeklinde konuştu.

Uluslararası Resort Turizm Kongresi

TÜRKİYE’NİN YERİNE KONABİLECEK BİR ÜRÜN YOK

Hacısüleyman’ın ardından konuşan Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Türk-Alman turizminde 2014 yılının son başarılı yıl olduğunu belirtti. Kötü geçen 2016 sezonunun analizini yapmak ve güncel durumu konuşmak için birlikte çalışmak gerektiğini kaydeden Fiebig; “Yüzde 40’lara varan erken rezervasyon düşüşlerini konuşmak ve ortaklığımızı pekiştirmek durumundayız. Türkiye’nin Almanya için ne kadar önemli bir ülke olduğu konusunda çok konuşmaya gerek yok, rakamlar ortada. Türkiye’nin Almanlara sunduğu turizm ürününün dünyanın hiçbir yerinde sağlanamadığını görüyoruz. Türkiye’nin yerine konabilecek bir ürün yok” dedi.

turizmciler-cozum-arayisinda-5

AVRUPA’DA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ZORLANACAĞIZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise konuşmasında şu noktaların altını çizdi: “Son iki ayda yarım milyon Rus turist, Türkiye’yi ziyaret etti. İlişkiler koptuğunda sayı neredeyse sıfırlanmıştı. Benzer bir durum İsrail için de geçerli. Bu süreçte verilen finansal destekler, sektörün daha fazla zayıflamasını engelledi. Ancak, Avrupa pazarında önümüzdeki dönemde zorlanacağımızı görüyoruz. Avrupa’da Türkiye’ye karşı rüzgarlar esiyor. Öte yandan, müşteri memnuniyet anketlerinde Antalya’nın rekabet edilemez olduğu görülüyor. Sadece bu yılın 10 ayında Avrupa’nın 4 ülkesinden 2 bin insanın Antalya’da gayrimenkul aldığını görüyoruz. Demek ki umudumuzu kaybetmememiz gerekiyor. Antalya sadece bir turizm destinasyonu olarak değil, aynı zamanda bir yaşam merkezi olarak da önemli bir yere sahip.”

turizmciler-cozum-arayisinda-6

TERÖR TURİZME DARBE VURUYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada turizm sektörünün zor günler geçirdiğini belirtti. Bakan Nabi Avcı, bütün dünyayı tehdit eden terör olgusunun, Avrupa’da da turizme darbe vuran en önemli etkenlerden biri olduğunu dile getirdi. Yoğun global terör saldırılarına maruz kalan Türkiye’nin yabancı kuruluşlar tarafından güvensiz gösterilmeye çalışıldığına dikkat çeken Avcı; “Kaynak ülkelerden gelen turist sayısının azalması, müttefik ve dost olarak gördüğümüz bu ülkelerde bazı basın yayın organları tarafından Türkiye’nin güvensiz gösterilmesi bizi derinden üzüyor. Bu sadece bizim buradan bakarak ürettiğimiz bir kuruntu değil. Konuşmaya geldiğinde terörizmin global bir sorun olduğunu söylüyoruz. Sadece Türkiye’de, İstanbul ve Ankara’da değil Brüksel’de de, Paris’te de terör saldırısı olduğunu görüyoruz. Ama başka ülkelerdeki terör saldırıları ve turizmi etkileyecek olumsuz gelişmeler, Türkiye’deki kadar gündem oluşturmuyor. Neden oradaki terör saldırıları gündem oluşturmuyor diye şikayet etmiyorum, niye Türkiye’de olanlar çok gündem oluşturuyor, bu kadar ön plana çıkartılıyor?” diye konuştu.

turizmciler-cozum-arayisinda-4

MÜŞTERİLER MUTLU

Dünyanın en büyük tur operatörü TUI’nin CEO’su Friedrich Joussen, 2016 zayıf bir yıl olmasına rağmen 1 milyonu aşkın misafiri Türkiye’ye getirdiklerini belirterek; “Normale kıyasla çok daha az bir müşteri sayısı, ama hala fazla bir sayı. 15 bin çalışanımız var, bu ülkede büyük bir işvereniz aynı zamanda. Kolay bir yıl değildi, ama buraya gelen müşterilerin hepsi istinasız çok mutluydu. Müşteri memnuniyeti yine çok yüksekti, hatta daha yüksekti. Az müşteri gelse de hiç olmadıkları kadar mutluydu” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su