Haber Merkezi

Turizmciler: 2018, Troia Yılı olsun!

Turizmciler: 2018, Troia Yılı olsun!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çanakkaleli turizmci iş adamları, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti’nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin 20. yılında “2018, Troia Yılı olsun” talebinde bulundu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen toplantıya; ÇTSO Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve Turizm Komitesi üyeleri Armağan Aydeğer ile Kemal Pazarbaşı katıldı. Aydeğer, toplantıda Troia Antik Kenti hakkında bilgi vererek, “2018 Troia Yılı olsun” taleplerini ve gerekçelerini anlattı.

Troia

ÜLKE TURİZMİ HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİYOR

Troia’nın 5 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu belirten Armağan Aydeğer, 2018 yılının Troia Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin de 20. yılı olduğunu, bölgesel ve küresel olumsuzlukların gölgesinde ülke turizminin her geçen gün kan kaybettiğini, Türkiye aleyhine gerçekleştirilen haksız kara propagandanın ülkenin imajını zedelediğini kaydetti. Bu darboğazı aşmak için dünya genelinde kabul gören evrensel bir iletişim aracıyla stratejik bir turizm atılımı hamlesine ihtiyaç duyduklarını anlatan Aydeğer, sözlerini şöyle sürdürdü:

TROİA’NIN MARKA DEĞERİ İLE KÜLTÜR VE TURİZM TANITIM ATAĞI

“Olumsuz propagandanın kaynağı, maksatlı bazı dış çevreler olabilir. Diğer taraftan bu propagandaya maruz kalan yurt dışındaki turist üzerinde, aksi yönde iletişim kurulmadığı müddetçe olumsuz algı güçlenecektir. Turizmdeki bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmanın ana yolu, dünya genelinde çok önemli marka değeri karşılığı olan Troia’nın varlığı ile güçlü evrensel değerleri üzerinden güçlü bir iletişim kurgusuyla geliştirilecek uluslararası kültür ve turizm tanıtım ve etkinlik atağı olabilir. Bu nedenle ‘Uluslararası Troia Yılı’ algısı, Türkiye turizminin eskisinden daha güçlü günlerine geçişinde çok önemli bir stratejik iletişim aracı olabilir.”

ULUSLARARASI ETKİNLİKLER DÜZENLENEBİLİR

Toplantıda, Troia Müzesi’nin açılışının 2018 Troia Yılı talebiyle ilişkilendirilmesi; “UNESCO Konferansı, Uluslararası Müzeler Birliği (ICOM) Toplantısı, Dünya Arkeoloji Müzeleri Toplantısı, Dünya Turizm Buluşması” gibi uluslararası etkinlikler yapılabileceği de belirtildi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su