Kadir Toprakkaya

Turizm sektörü 2017’den umutlu

Turizm sektörü 2017’den umutlu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçtiğimiz yıllarda çeşitli türbülanslardan geçen turizm sektörü, 2017 sezonundan büyük beklenti içerisinde. Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik sıkıntılardan etkilenen sektör, bu yıl beklentinin karşılanmasını ve gelen turist sayısında artış yaşanmasını umut ediyor. Medya araştırmalarının önde gelen kuruluşlarından Medya Takip Merkezi (MTM), Ocak ayından bu yana medyaya yansıyan turizm haberlerini ele alarak, turizm sektöründe yaşanacak olumlu gelişmelerin öne çıktığını kaydetti. İşte araştırmanın tüm detayları…

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkemize gelen turist sayında bu yıl artış beklediklerini ifade ederek, yaklaşık 38 milyon turistin gelmesini öngördüklerini söyledi. Sektörün birimlerinin sezona hazır olduğunu belirten Ulusoy, ülkemize gelen turistlerin yalnızca deniz turizmi için değil, sağlık başta olmak üzere kültür ve gastronomi turizmi için de geldiklerini aktardı.

BASININ GÖZÜ DE TURİZMDE

Medya Takip Merkezi’nin 15-22 Nisan 2017 Turizm Haftası dolayısıyla yaptığı basın araştırması sonucuna göre, Ocak ayından bu yana turizm haberleri yazılı basında 102 bin 698, görsel basında 6 bin 572 ve internet medyasında 305 bin 88 habere konu oldu. Geçtiğimiz yıla oranla artması beklenen ziyaretçi sayısı açıklamaları ve başlatılan “Komşunu al gel” kampanyasının, basının ilgisini çeken konular arasında olduğu gözlendi.

GEÇTİĞİMİZ YILIN TURİZM VERİLERİ

Medya Takip Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan elde ettiği veriler neticesinde 2016 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısının yaklaşık 25 milyon 352 bin olduğu sonucuna ulaştı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl beklentinin karşılanmaması ve diğer yıllara oranla turist sayısında düşüşün yaşanmasına sebebiyet veren birçok olay yaşanmıştı. Rus jetinin düşürülmesi, yaşanan terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişimi, turizmi baltalayan süreçler arasındaydı.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor