Cenay Toprakkaya

Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Tortum Gölü turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Erzurum’un Uzundere ilçesinde her yıl tarihi ve doğal güzellikleriyle binlerce turisti ağırlayan Tortum Gölü’ndeki yarımada, hazırlanan 9 milyon liralık proje kapsamında uluslararası turizme kazandırılacak.

Uluslararası Sakin Kentler Birliği tarafından Türkiye’nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere ilçesi; Tortum Şelalesi, Tortum Gölü ve Yedigöller’in yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. İlçede yüzlerce kuş ve bitki türünü barındıran Tortum Gölü’nün eşsiz manzarasının keyfini sürmek için yazın yöreye gelen turistler, göldeki yarımadada karavan ve çadırlarıyla konaklıyor.

BÖLGEDEKİ TURİZM CANLANDIRILACAK

Turistlerin bu ilgisini değerlendirmek ve bölgedeki turizmi canlandırmak için çalışma başlatan Uzundere Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nden aldığı ödenekle proje hazırladı. Proje kapsamında yarımada ve çevresinde birçok turistik mekan yapacak olan belediye, böylece Tortum Gölü’nü uluslararası turizme kazandırmak istiyor. Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, konu ile ilgili yaptığı açıklamada göldeki yarımadanın öteden beri yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olduğunu söyledi. Özsoy, doğal sit alanı olduğu için yarımadanın imar planının yapıldığını belirterek, şunları ifade etti:

DOĞU ANADOLU’NUN EN İDDALI TURİZM PROJELERİNDEN BİRİ OLACAK

“Yerli ve yabancı turistler buraya karavanlarıyla gelir, çadır kurarlar. Burayı daha modern hale getirmek ve uluslararası turizme kazandırmak istiyoruz. Bu planlar yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle 9,5 milyon lira ödenek aldık. Ödenekle yarımadada birçok turistik alan yapılacak. Çam kulesi restoran, iskele, deniz feneri, kamelyalar, yürüyüş yolları, küçük şelale, plaj, çim amfi tiyatro ve açık hava sinema alanı yapacağız. İnsanların bir kısmı açık havada sinema keyfi yaşarken, bir kısmı da kayıklarla gölün üzerinde filmlerini izleyecekler. Proje bittiğinde Doğu Anadolu’nun en iddialı turizm projelerinden olacak.

Tortum Gölü

TURİZM OLGUSU ÇEŞİTLENDİRİLECEK

Tortum Gölü’nde 200 çeşit göçmen kuş yaşıyor. Bu kuşların izlenmesi, su altındaki zenginliklerin anlaşılması için de çalışmalar yapılacak. Turizmi yöre insanıyla yapmak istiyoruz ki halkımız da kalkınsın. Onun için tandır ekmeği, cağ kebabı, pekmez, pestil gibi yöresel ürün satış stantları oluşturacağız. İstedik ki insanlarda var olan turizm olgusunu çeşitlendirelim. Bu kapsamda projemizin ikinci etabında su sporu olan göl kanosu, yelken gibi sporlar ve su üzerinde teknelerle geziler planlıyoruz.

İNSANLARA İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Proje sayesinde birçok insana istihdam sağlanacak. İhalemizi Mart ayında planlamış olacağız ve aldığımız ödeneğin yarısını bu sene içinde harcayacağız. Projenin en önemli çıktısı, yöredeki insana yönelik istihdam sağlanmış olması. Yöre insanının kültürü ve yaşamını yabancı insanların daha yakından görmesini sağlamış olacağız. Bu anlamda yapılan en büyük projelerden biri. Böylelikle milletlerin dayanışma ve kaynaşmasına Uzundere olarak biz de katkı sağlamış olacağız.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor