Haber Merkezi

Tarihi Roma hamamı 2 bin yıldır şifa dağıtıyor

Tarihi Roma hamamı 2 bin yıldır şifa dağıtıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan “Basilica Therma” adlı tarihi Roma hamamı, kesintisiz suyu ile 2 bin yıldır şifa dağıtıyor. Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, hamamdaki suyun 48 derece sıcaklıkta yeryüzüne doğal olarak çıktığını belirtti.

Burasının dünyanın en eski termal tedavi merkezlerinden biri olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Açıkel; “Tarihi Roma hamamında 2 bin yıldır su kesilmeden, yaz kış demeden böyle akıyor. Roma İmparatorluğu’nun bir merkezi olarak kullanılmış burası. Dönemin krallarından birisinin, kızının şifa bulduğu sıcak suyun etrafına yaptırdığı bir yapı. Tarihi gün ışığına çıkmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yozgat Valiliği bu konuda kurtarma kazısına devam ediyorlar.” diye konuştu.

EN ESKİ TERMAL TEDAVİ MERKEZİ

Tarihi hamamın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için de çalışmalar başlattıklarını anımsatan Başkan Açıkel; “Suyun çok özelliği var. Bu özelliklerinden en önemlisi, en eski termal tedavi merkezi olarak kabul edilmiş olması. Bütün hemşehrilerimizin gelip, Roma Hamamı’nı görmesini talep ediyoruz” dedi.

UNESCO

ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE KAZILAR DEVAM EDİYOR

Açıkel, hamamın halk arasında “Kral Kızı” olarak da bilindiğini aktararak, şunları kaydetti: “Kurtarma kazılarıyla gün yüzüne çıkarılan havuzların sıcak su buharı, kış mevsiminde daha da artarak görenlerin ilgisini çekiyor. Buradaki büyük havuzun üzerinde bir yapı vardı. İl Özel İdaresi tarafından buranın istimlakı yapılıp yıkıldı. Şimdi de çevre düzenlemesi ve kazıların devam etmesi nedeniyle etrafındaki bazı binaların istimlak kararı alındı. Kazılar gittikçe genişliyor. Roma Hamamı’nda sıcak su, yıllardır aynı sıcaklıkta ve aynı minerallerle çıkmaya devam ediyor. 2 bin yıldır akan bir su var. Roma askerinin güç depoladığı, insanların da güzelleşmek için termal tedavi görmek maksadıyla girdikleri bir tesis burası. Günümüzde halen tarihi eserimizin yanında bulunan kaplıcalardan vatandaşlarımız faydalanmaktadır. Doğal olarak yerin altından çıkan su, çeşitli cilt hastalıklarına ve romatizmal hastalıklara da iyi geliyor. Yani 2 bin yıldır aynı şekilde şifalı suyumuz akıyor.”

Roma hamamı

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su