Haber Merkezi

Stratonikeia Antik Kenti’nde Olimpik Gün

Stratonikeia Antik Kenti’nde Olimpik Gün
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Muğla’da “Gladyatörler Kenti” olarak bilinen Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yapılacak Olimpik Gün etkinlikleri için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Türkiye’nin dört ilinde gerçekleştirilecek “Olimpik Gün” etkinliklerinin bir ayağı da, 2 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’nde 15 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenecek.

Etkinlik öncesinde tarihi kente gelen Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, TMOK Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel ve ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan heyet, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşliğinde kenti gezdi. İnceleme gezisinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, etkinliğe yaklaşık bin 200 öğrencinin katılacağını söyledi.

İLK KEZ BİR ANTİK KENTTE DÜZENLENECEK

Öçalmaz, olimpik düşünce ve spor kültürünün gençler arasında yaygınlaştırılması için yapılan etkinliğin, ilk defa bir antik kentte düzenleneceğini kaydetti. Etkinlikler çerçevesinde güreş, atletizm, boks ve okçuluk gibi modern sporların yanı sıra mendil kapmaca, yakan top, yedi kiremit, halat çekme, çuval yarışı, topaç ve çivili futbol gibi geleneksel oyunların oynanacağını aktaran Serkan Öçalmaz; “Bu etkinlikte güreş ve okçuluk branşı da olacak. Çocuklarımız ve gençlerimizi, 8-10 branşta geçmişten günümüze bütün spor branşları ile ilgili bir araya getirip buluşturacağız” şeklinde konuştu.

9-12 YAŞ GRUBUNDAKİ ÖĞRENCİLER HEDEF ALINIYOR

TMOK Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel ise, “Olimpik Gün” etkinliklerinin 1987 yılından bu yana dünyadaki bütün olimpiyat komitelerince düzenlendiğini söyledi. “Olimpik İnsan” kavramının oluşturulabilmesi için düzenlenen etkinliklerin genç nesiller için önemli bir eğitim fırsatı olduğunu kaydeden Tel; “Yarıdan fazlasını genç nüfusun oluşturduğu ülkemizde, çocuklara ileriye dönük spor alışkanlığı kazandırmak ve onları erken yaşta olimpik değerlerle buluşturabilmek hedefiyle 9-12 yaş grubundaki öğrencileri hedef alıyoruz” dedi.

Stratonikeia Antik Kenti

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su