TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

“Aşkların şehri” Sagalassos ziyaretçilerine kavuştu

Yazar Kadir Toprakkaya

Burdur’un Ağlasun ilçesinde “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinen ve yeni normalleşme süreciyle sıkı tedbirlerin alındığı 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti, ziyaretçilerine kavuştu.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan antik kentte, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında düzenlemeye gidildi. Büyük İskender’in almakta zorlandığı önemli kentlerden biri olarak bilinen ve Roma dönemi mimarisinin en iyi örneklerinin sergilendiği Sagalassos, normalleşme süreciyle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Döneminin 5 büyük seramik üretim merkezinden biri olan Sagalassos Antik Kenti’nde ziyaretçilerin sağlığının korunması için sıkı tedbirler alındı. Girişlerde ateş ölçümü gerçekleştirilen ve dezenfektan verilen ziyaretçiler, maske takarak sosyal mesafe kuralına göre kenti ziyaret edebiliyor. Tarihi kent, ziyaretçilerini doğanın ortasında asırlık sokaklarıyla tarihi yolculuğa çıkarıyor. Leuven Katolik Üniversitesi’nden Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında, 1989’da başlayan antik kentteki kazı çalışmaları da aynı üniversiteden Waelkens’ın öğrencisi Prof. Dr. Jeroen Poblome başkanlığında yürütülüyor.

Sagalassos
AYNI ANDA 100 KİŞİ ZİYARET EDEBİLİYOR

Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Murat Kaleağasıoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yeni normalleşmeyle birlikte antik kentte gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Kapalı müze alanlarında saatlik 30, Sagalassos Antik Kenti’ne ise 100 kişinin alınabildiğini vurgulayan Kaleağasıoğlu, ziyaretçilerin kurallara uyarak kenti gönül rahatlığıyla gezebileceğini vurguladı. Sagalassos’un Pisidya bölgesinin dini başkenti olduğunu vurgulayan Murat Kaleağasıoğlu; “Dünya’nın en iyi korunmuş Antoninler Çeşmesi buradadır. Geçen yıl 80 binin üstünde ziyaretçiyi ağırladık. Bu yılki ziyaretçi sayısını daha fazla bekliyorduk, ancak pandemi oldu. Antalya’ya gelen bazı turistler de burayı ziyaret ediyor” diye konuştu.

Sagalassos
“TARİHTE GÜZEL BİR YOLCULUK YAPTIK”

Ziyaretçilerden Saadet Erdoğan da “Karantina döneminden sonra Sagalassos’u gezerek, tarihte güzel bir yolculuk yaptık” dedi. Antalya’dan gelen Merve Tülüler ise, sosyal mesafeyi koruyarak antik kenti ziyaret ettiklerini söyledi. Alınan tedbirleri anlamlı bulduğunu vurgulayan Tülüler; “Artık bazı yerlerin ziyarete açılmasıyla biz de kendimizi doğaya verdik. Kalabalıktan uzakta doğayla baş başa antik kentleri ziyaret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER