Cenay Toprakkaya

Oylum Höyük’te 28. dönem kazıları başladı

Oylum Höyük’te 28. dönem kazıları başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Suriye sınırına sıfır noktada bulunan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyükleri arasında yer aldığı belirtilen Oylum Höyük’te 28. dönem kazı çalışmalarına başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle başlatılan kazılara, 20’si teknik olmak üzere 35 kişilik ekip ile devam ediliyor.

Kazı Başkanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Atilla Engin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada çalışmalar kapsamında bölgede genel temizlik, düzenleme ve geçen yıl yarım kalan bazı kazı işlemlerinin yapılacağını söyledi. Amaçlarının tarihi zenginliklerin ortaya çıkarılması olduğunu vurgulayan Engin, ilk gün olmasına rağmen bölgede Orta Tunç Çağı’na ait pişmiş topraktan kadın heykelciği başı, taştan kulak memesi süsüyle Demir Çağı’na ait taş cam ve boncuklar bulduklarını belirtti.

Oylum Höyük

HİTİT VE MEZOPOTAMYA KAYNAKLARINDA KİLİS

Yürütülen çalışmalarda elde edilen yazılı belgelerin, bölgenin önemli bir yerleşim veya krallık merkezi olduğunu gösterdiğini ifade eden Doç. Dr. Atilla Engin; “Bizim düşüncemiz ve arkeolojik-filolojik bulgular, Oylum Höyük’ün Nuhaşşe ülkesi başkenti ya da Hitit kaynaklarındaki Kuilzila ve Mezopotamya kaynaklarındaki Ulisim/Ullis olabileceğini gösteriyor. Ancak bunun için daha fazla arkeolojik bulgu ve belgeye ihtiyacımız var” dedi.

BÖLGENİN EN ÖNEMLİ ARKEOLOJİK YERLEŞİMLERİNDEN

Engin, höyüğün önemli bir konumda olduğunu ifade ederek, Kilis’in günümüzde olduğu gibi geçmişte de Anadolu ve Suriye coğrafyası arasında bir geçiş noktası olarak kullanıldığını, buradaki arazilerin verimli olduğunu, bu yönüyle de bölgenin en önemli arkeolojik yerleşimlerinin başında geldiğini dile getirdi. Kazı çalışmalarının iki ay süreceğini aktaran Kazı Başkanı Engin, elde edilen buluntularla Kilis Arkeoloji Müzesi’nin oluşturulduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

ÇOK ÖNEMLİ, KİLİT BİR MERKEZ

“Kazı çalışmalarımızın Kilis’e önemli katkıları var. Bölge tarihi açıdan çok önemli, kilit bir merkez. Oylum Höyük’ün özellikle M.Ö. ikinci bin yılda çok önemli bir merkez olduğunu görüyoruz. Saray olarak niteleyebileceğimiz büyük bir yapı kalıntısı ve buna bağlı mühür baskıları var. Mühürle yazılı belgeler, önemli şeylerin bizi beklediğini gösteriyor. Höyükler, binlerce yıllık yerleşim katmanlarıyla oluşmakta. Bu önemli tabakaların üzerinde çok fazla geç dönem Demir Çağı ve Roma yerleşimleri var. Bu tabakalara ulaşmamız biraz zaman alıyor.”

Oylum Höyük

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor